YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon savcıları harekete geçti
Kafes Planı'nda çıkan belgeler üzerine, İsrailli firmaya verilen M-60 tanklarının modernizasyon ihalesi ve projeden uzak tutulan Aselsan mercek altına alındı.
Ergenekon savcıları harekete geçti
08 Aralık 2009 / 08:26 Güncelleme: 08 Aralık 2009 / 08:31

2002 yılında Anasol-M hükümetinin giderayak İsrail'in batık firmasına 687.5 milyon dolara verdiği tank modernizasyonu ihalesi, 'Kafes Eylem Planı'nda belgeleri üzerine ihaleler incelemeye alındı.

Soruşturma sonunda Aselsan'ın ihaleye neden çağrılmadığının ortaya çıkması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, 'Kafes'ten çıkan stratejik kurumlarla ilgili kroki ve planlar üzerine, Aselsan kapsamlı bir değerlendirmeye alındı. Savcıların, geriye dönük bütün askeri ihaleleri mercek altına aldığı, özellikle tank ihalesinde yaşanan süreçle ilgili olarak Aselsan'dan ayrıntılı bilgi istediği öğrenildi.

İHALELER İNCELENİYOR


Savcılara ilk olarak, 170 adet M-60 tankı için İsrail'e 687.5 milyon dolar verilirken, Aselsan'ın tam 162 Leopard tankını 160 milyon dolara yenilemesini öngören projenin ayrıntıları iletildi. Aynı tarihlerde Aselsan Leopard tanklarını modernize etmiş ve bunu 160 milyon dolara mal etmişti. Aselsan, aynı şekilde M-60 tanklarının modernizasyonuna da talip olmuş, ancak ilginç bir şekilde, 2002'de açılan ihaleye davet bile edilmemişti. Hükümet ve dönemin askeri sorumluları üzerinde etkili olan isimlerden bazılarının bugün Ergenekon davasında sanık durumunda olmaları savcıları harekete geçirdi. Soruşturma çerçevesinde, Aselsan başta olmak üzere stratejik kurumlarla ilgili ele geçen krokiler ve planlar incelemeye alındı.

İsrailli firma kurtarıldı

Aselsan'dan uzak tutulan M-60 tanklarının modernizasyonuyla ilgili olarak İsrail'e yedi yıldır ödemeler düzenli olarak yapıldı, ancak proje bir türlü bitirilemedi. Ekonomik ömrünü tamamlamış ve en yenisi 1960 model M-60 tanklarına 687 milyon dolar yatırımın yapılması tartışmalarını da beraberinde getirdi. Daha ucuz tekliflere rağmen, ihaleyi Uzi silahlarını üreten firma olarak da bilinen IMI kazandı. Firma bu ihaleyle batmaktan kurtuldu.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler