YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon sanıkları tahliye olacak mı?
Başbakan Erdoğan'ın azami tutukluluğun 5 yıla indirileceği müjdesi tutukluları heyecanlandırdı ancak düzenlemeden Ergenekon sanıkları yararlanamıyor.
Ergenekon sanıkları tahliye olacak mı?
05 Şubat 2014 / 12:04 Güncelleme: 05 Şubat 2014 / 12:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutukluluk süresinin 5 yıla indirileceğine yönelik açıklamaları akıllara, "Ergenekon'da tahliye çıkar mı?" sorusunu getirdi.

Türkiye'den Gökhan Kaya'nın haberine göre, Ergenekon davasından 5 yılı aşkın süredir cezaevinde olan ve aralarında Veli Küçük, Tuncay Özkan, İbrahim Şahin, Muzaffer Tekin ve Doğu Perinçek'in de bulunduğu sanıklara tahliye zor görünüyor.  

"Ergenekon sanıkları yararlanamaz"

Eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, mahkemenin hüküm vererek Ergenekon sanıklarını tutuklu olmaktan çıkardığını belirtti. Petek, "Yani bu kişiler hükümlü ve tutuklu arasında bir kademe olarak nitelendirebileceğimiz 'hükmen tutuklu' statüsündedir ve tahliye edilmesi söz konusu olamaz" dedi. Eski Başsavcı Petek, tüm suçlar ve tüm sanıklar için tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesini ise olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini söyledi. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel'in görüşleri de Reşat Petek ile aynı doğrultuda. Gündel, "Tuncay Özkan, Veli Küçük ve Alparslan Aslan gibi kişiler yeni düzenlemeden yararlanamaz ve tahliye edilemez" ifadelerini kullandı. Tek sanıklı davada da onlarca sanıklı davada da aynı tutukluk süresini uygulamanın sakıncalı olduğunu belirten Gündel, "5 yıl tutukluluk süresi davaları hızlandırmaz aksine eksik yargılamaya yol açabilir" diye konuştu.

"Azami tutukluluk 2 yıl olmalı"

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Ersan Şen  5 yılın bile uzun olduğununu düşünüyor. Şen'in görüşleri şöyle: "Kişiyi bu kadar tutuyorsan o cezalandırılmış demektir. Süre asliye cezalık suçlarda azami 1, ağır cezalık suçlarda azami 2 yıl olmalı. Eğer illa 5 yıl isteniyorsa, o zaman Yargıtay'da temyiz incelemesinde geçen süre de tutukluluk hesabına katılmalıdır. Adaletin geç geleni adalet değildir."

"AİHM 5 yılı normal kabul ediyor"

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Durmuş Tezcan  ise, Başbakan'ın açıklamalarını yerinde bulduğunu belirtti. Tezcan, "AİHM, kural olarak 5 yıllık tutuklama süresini makul kabul ediyor. Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluğun 10 yıl olarak uygulanmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etmişti. Açıklama, kabul edilen bir sistemi teyit etmektedir" dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler