21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,736
 • BIST95.050
 • Dolar4,7349
 • Euro5,4896
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2730
 • İstanbul31 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon sanığı Bekir Öztürk’ten çarpıcı itiraflar!
Ergenekon sanığı Bekir Öztürk’ten çarpıcı itiraflar!
Ergenekon sanığı Bekir Öztürk’ten çarpıcı itiraflar!
28 Kasım 2008 / 08:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon davasında Bekir Öztürk'ün sorgusu yapıldı. Öztürk, "Ergenekon terör örgütü" diye bir örgüt olmadığını iddia etti ve Şener'le arasındaki bağı açıkladı


Ergenekon" davasının bugünkü duruşmasında ifade veren Kuvvai Milliye Derneği Genel Başkanı tutuklu sanık Bekir Öztürk, "Yargılama sonunda burada bulunan insanların kurgulanan terör örgütüyle bir ilgi ve irtibatlarının olmadığının anlaşılacağına eminim" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Köksal Şengün, sorgusu öncesi tutuklu sanıklardan Bekir Öztürk'e haklarını hatırlattı.

Haklarını bildiğini belirten Öztürk, "Ergenekon terör örgütü" diye bir örgüt olmadığını iddia etti. Öztürk, şöyle konuştu:

"Daha önceden bilinen terör örgütleriyle hiçbir benzerliği olmayan, adalet mekanizmasının içinde, polis teşkilatının içinde, hatta devletin en önemli noktalarında üye ve yöneticileri olan ahlaksız, vicdansız, ufuksuz, beceriksiz, çapsız bir terör örgütü vardır. Ancak burada yargılanan insanlardan, TCK'nın 221'inci maddesi ile kandırılmış, devşirilmiş birkaç zavallı dışında hiç biri, gerilimden beslenen Ergenekon terör örgütünün üyesi ya da yöneticisi değildir."

Öztürk, Savcı Zekeriya Öz'e yönelik olarak "Beşiktaş'taki makamında senaryo yazmaya devam eden Öz, bazı sanık ve sanık yakınlarının mektuplarını basına servis etmiştir. Benim kendisine gönderdiğim savunmaları da basına servis edebilirdi ama etmedi" dedi.

Bekir Öztürk Savcı Öz'e ve soruşturma savcılarına hitaben yazdığı okudu.

"Her türlü engele rağmen Türkler Ergenekon'dan çıkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuşan Öztürk, Kuvvai Milliye Derneği'nin kurucusu ve genel başkanı olduğunu belirterek, "Dernek kurmak anayasal bir haktır" dedi.

'Öztürk, "Bekir Öztürk'ü bu davanın dışına çıkarttığınızda İsmail Yıldız'a ulaşamazsınız. Yıldız'a ulaşmak için Öztürk alınmıştır. Oradan Ergün Poyraz'a ulaşılmıştır" diye konuştu.

"Kuvvaimilliye.net" sitesinde 4 yılda 21 bin adet yazının yayımlandığını söyleyen Öztürk, bu yazılardan hiçbirine herhangi bir suçlama ya da dava açılmadığını anlattı.

Öztürk, ne ile suçlandığını tutuklandıktan 3 ay sonra cezaevindeyken öğrendiğini anlatarak "Anayasal düzene karşı suçlar işlediğim iddiasıyla tutuklanmışım" dedi.

Hakkındaki birçok kararın altında aynı hakim ve savcının imzasının olduğunu ifade eden Öztürk, "örgüt üyeliği" suçundan tutuklandığını hatırlatarak, "Savcı beni Roma'yı yakma suçundan da sevk etseydi, yine tutuklanacaktım" dedi.

Öztürk, cumhuriyet savcılarının devam eden soruşturmaya malzeme toplamak için mahkemede olduklarını, sorularıyla da bu amaçlarını ifşa ettiklerini öne sürdü.

Heyet Başkanı'ndan uyarı

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, yüksek sesle konuşan Öztürk'ü ses tonuna dikkat etmesi konusunda uyararak, kendisini duyduklarını söyledi.

Öztürk, HSYK'ya hakim Metin Özçelik'in "Ergenekon" soruşturmasını yürütenlerle arkadaşlık, dostluk, hemşehrilik ilişkisi olup olmadığı konusunda soru sorduğunu ancak cevap gelmediğini söyledi.

Tutuklu sanıklardan Gazi Güder'in tahliye edilmemesini de eleştiren Öztürk, "(Bu adamlar ne yaptı) diye vicdanınıza sordunuz mu? Vicdanınız rahat mı?" dedi.

Öztürk, "Biz 18 aydır Türk hukuk sistemine isyana tahrik edildik" diye konuştu.

İddianameyi hazırlayan 3 savcıdan biri olan Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü tekrar eleştiren Öztürk, "Savcı Öz, istifa gibi onurlu bir davranış sergilerse yapabileceği en iyi iş Kurtlar Vadisi dizisine senaryo yazmaktır" diye konuştu.


Ergenekon'un bugünkü duruşmasında yine ilginç gelişmeler vardı. Sorgu ve ifadelerde adı sıkça zikredilen bir isim vardı: Abdüllatif Şener...


Kuvva-i Milliye Derneği Genel Başkanı Bekir Öztürk, Ergenekon iddianamesinde yer alan ve kendisinin tayin işini ayarladığı iddia edilen kişinin AK Parti'den istifa eden Abdüllatif Şener olduğunu söyledi. Öztürk, derneği kurma aşamasında Güler Kömürcü'nün yardım almasını tavsiye ettiği kişinin de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün olduğunu açıkladı. Öztürk, "Kömürcü Aygün'den aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." ifadesini kullandı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon duruşmasının öğleden sonraki oturumuna tutuklu sanık Bekir Öztürk'ün savunmasıyla devam edildi. 10 sayfalık yazılı savunmasını okuyan Bekir Öztürk, ardından 19 dizeden oluşan "Ergenekon Destanı" isimli kendi yazdığı şiiri okudu.


Daha sonra Öztürk'ün çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün Öztürk'ün gözaltında, savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadeleri okumasının ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sorularını iletti. Savcı Pekgüzel'in soruları üzerine Öztürk, 'Boğazlıyan Kaymakamı'nı Anma' konulu toplantıya 2006 yılında katıldığını belirterek, "Hukukçular Birliği'nin internet sitesi ile ilgili bir yardımım oldu. Bu vesile ile kendileriyle tanıştım. Daha önceden bilsem bu toplantılara yine katılırdım." cevabını verdi.


Sanık Güler Kömürcü'nün kurulma aşamasında derneğe yer tahsisi için görüşmesini tavsiye ettiği Sinan isimli kişinin, Sinan Aygün olduğunu açıklayan Öztürk, "Aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." diye konuştu.


Savcı'nın "Tayininiz konusunda Abdüllatif Bey'in ismi geçiyor. Kimdir bu kişi cevap vermek istiyor musunuz?" sorusuna Öztürk, "Açıklayayım; muhtemelen AKP sormanızı istiyordur. Bu kişi Abdüllatif Şener'dir ve benim hemşerimdir." cevabını verdi.


Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın da, derneğe ait www.kuvva-imilliye.net adresli internet sitesine gönderilen yurt dışı kaynaklı maillerden örnek verdi. Bir mailde yer alan 'Nasıl yardımcı olabiliriz, yapabileceğimiz bir yardım var mı? Gerekirse bu mücadele uğruna canımı verebilirim. Saha adamıyım.' Sözlerini okuyan Taşkın, yine aynı şahsın gençlerden oluşan bir hücre evinin kurulması konusunda destek verebileceğini söylediğini hatırlattı. Bu mailden haberinin olup olmadığı sorulan Öztürk, "Derneğe 20 binin üzerinde başvuru yapıldı. 'Dernek felsefesine uymayan mailleri asla okumayın ve cevap vermeyin' diye talimat verdim. Bizim gibi bakmayanlarla çalışmayız." şeklinde cevap verdi.


Savcı Taşkın, Tuğrul Dernek isimli mail sahibinin dernek toplantısına çağrılıp çağrılmadığını sorduğunda Öztürk, "Belki bakışını değiştirip, topluma kazandırabilir miyiz? diye çağırdık." açıklamasını yaptı.


Üye hâkim Hasan Hüseyin Öz ise, digital inceleme sırasında Alparslan Aslan'a cevabi bir mail yazıldığının tespit edildiğini belirterek bu konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi. Öztürk ise, "O mailin gönderildiği tarihte bahsettiğiniz Alparslan Aslan cezaevindeydi. Bu sadece bir isim benzerliği." diye konuştu

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler