YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon dayatması sonuçsuz!
Ergenekon savcıları yüzünden kitlenen ve günlerdir süren HSYK toplantısı nihayet sonuçlandı.
Ergenekon dayatması sonuçsuz!
28 Temmuz 2009 / 07:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Korsan kararname ile gölgelenen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) dün akşam 8 saat süren toplantının ardından sağlanan mütabakatla tamamlandı.

Faili meçhul cinayetler ve Ergenekon soruşturmalarını yürüten savcı ve hakimleri değiştirmek için 21 gündür dayatmada bulunan HSYK üyeleri dün akşam yaz karanamesini yayınladı. Kararname ile unvanlı 164 hakim ve savcının görev yeri değişti. Listede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasında görevli Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Nihat Taşkın, Kasım İlimoğlu, Ercan Şafak ve Mehmet Ali Pekgüzel yer almadı.

GÖK SAMSUN'A

Kararnamede ismi dikkat çekenlerden biri olan 'Süper Savcı' olarak bilinen Murat Gök, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'ndan Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne 3 yeni isim ve Anayasa Mahkemesi'ne yeni raportör olarak Berrak Yılmaz atanırken, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı'nın da yeri değiştirildi.

OLCAY SEÇKİN BAŞSAVCIVEKİLİ

Yeri değiştirilenler arasında dikkat çeken isimlerden biri de Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Ahmet Badalı'nın Mersin Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atanması oldu.

HSYK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Olcay Seçkin'i, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesi kapsamındaki suçları soruşturmakla görevli savcılıkta, Başsavcıvekili olarak yetkilendirdi. CMK 250. madde kapsamındaki suçların, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ve yeni yetkilendirilen Olcay Seçkin tarafından koordineli bir şekilde yürütüleceği bildirildi.

ASLAN 9. AĞIR CEZA ÜYESİ OLDU

Karar ile CMK'nın 250. maddesi kapsamına giren suçların soruşturma ve kovuşturmasında çalışmak üzere daha önce geçici görevle yetkilendirilen İstanbul Cumhuriyet Savcıları Kasım İlimoğlu ile Mustafa Çavuşoğlu'nun görevlendirilmeleri de yapıldı.

İstanbul Hakimi Tuncay Aslan'a müstemirren (devamlı) İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliğinde çalışmak, gerektiğinde CMK'nın 250. maddesinde sayılan suç ve davalara bakmakla görevli diğer Ağır Ceza Mahkemesi üyeliklerine bakmak üzere yetki verilmesi de kararlaştırıldı.

SAVCILARA SORUŞTURMA

HSYK, Ergenekon savcılarına dokunmadı ama soruşturma için de düğmeye bastı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili şikayet ve suç duyurularıyla ilgili gereğinin yapılmasını da isteyen Kurul, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili HSYK ve Adalet Bakanlığına yapılan şikayet ve suç duyuruları hakkında Adalet Bakanlığınca yasal gereğinin başlatılarak, Kurulca sonucuna göre işlem yapılmasını da karar altına aldı. Ergenekon savcıları için soruşturma kararı Kurul'da oy çokluğu ile alındı.

Bu arada, CMK'nın 250. maddesinde sayılan suç ve davalara bakmakla görevlendirilecek Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinin başkan ve üyelerinin yetkilendirilmesinin Eylül ayında yapılacağı öğrenildi.


Bakan Ergin: Mutabakat sağlandı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK binasında yapılan yaz kararnamesi toplantısından ayrılışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaz karanamesinde mutabakatın sağlandığını ve çalışmaların sona erdiğini belirten Ergin, “Şu anda kararlaştırılan hususların kararnamedeki kontrolleri yapılıyor. Kontrollerden sonra inşallah kararnameyi internet aracılığıyla yayınlamış olacağız. Ama şu anda kontrol ve yazım işlemleri devam ettiği için her şeyi şu anda söylemek istemiyorum. Kurul çalışmalarını tamamlamıştır. Hakim ve savcılarımızın unvanlarıyla ilgili bölümler bu akşam (dün akşam) itibarıyla yayınlanmış olacaktır” dedi. Basın mensuplarının Ergenekon savcılarını kastederek, “Bazı isimlerin yer değiştirip değiştirmeyeceği” şeklindeki soruya Ergin, “Bütün bu soruların cevabını internette yayınlandığında göreceğiz. Şu anda bir açıklama yapmayacağım. Bugün yapmak istediğimiz açıklamayı yaptık. Biraz daha sabredelim ve her şeyi göreceksiniz. Sayı vermem mümkün değil” karşılığını vermekle yetindi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler