YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davasının temyiz incelemesinde ilk duruşma
Ergenekon davasının temyiz incelemesinde ilk duruşma
06 Ekim 2015 12:08
Yargıtay 16. Ceza Dairesince, 274 sanıklı Ergenekon davasının temyiz incelemesinin ilk duruşması başladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesince, 274 sanıklı Ergenekon davasının temyiz incelemesinin ilk duruşması başladı.

Duruşmaya, İlker Başbuğ, Hikmet Çiçek, Yalçın Küçük, Dursun Çiçek, Sinan Aygün, Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Levent Ersöz, Nusret Senem'in aralarında bulunduğu bazı sanıklar, sanık yakınları, avukatlar katıldı.

Kalabalık nedeniyle Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada önce sanıklar, avukatlar ve ardından sanık yakınları salona alındı.

Fotoğraf ve ses kaydı alınmaması yönünde uyarılar yapılırken, Başkan Eyüp Yeşil, savunmanın kayıt altına alınacağını belirterek, yoklamaya geçti. 

Yoklamanın yapılmasının ardından duruşmanın icrasıyla ilgili bilgi veren Yeşil, duruşmanın Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu hükümleri gereğince yürütüleceğini ifade etti. Yeşil, "Adil yargılama ilkelerini gözeterek, mümkün olduğu kadar savunma hakkınıza sonsuz saygı göstererek, istediğiniz oranda savunma için imkan sağlayacağız. Ancak sizden istirhamımız duruşmanın hızlı yürümesi, erken sonuçlanması açısından mümkün olduğunca tekrardan kaçınmanız" diye konuştu. 

Raportör üyenin hazırladığı raporun okunmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamesinin okunacağını kaydeden Başkan Yeşil, ardından da savunmalara geçileceğini belirtti. 

Başkan Yeşil, sanık ve müdafi sayısı fazla olduğu için alfabetik sıraya göre savunma hakkı tanınacağını, duruşmaların haftada 4 gün, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri yapılacağını bildirdi. 

Adil yargılanma ve silahların eşitliği ilkesi gereği savunmaların kesilmeyeceğini tekrarlayan Yeşil, isteyenlerin kürsüde, isteyenlerin ön sırada oturarak savunma yapabileceklerini de söyledi.

Başkan Yeşil, "Şimdiden yargı camiası ve ülkemiz için hayırlı olsun" dedi.

Duruşmada, daha sonra raportör üyenin hazırladığı raporun okunmasına geçildi. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler