YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davasının sanıkları tahliyelerini talep
Ergenekon davasının sanıkları tahliyelerini talep
Ergenekon davasının sanıkları tahliyelerini talep
30 Ekim 2008 / 18:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda bugün görülen davanın 5. duruşması sona erdi.


Mahkeme heyeti, duruşmayı yarın saat 09.30'a erteledi.


Öte yandan sanıkların tahliye talebi yarın karara bağlanacak. Sedat Peker de Slivri Cezaevine nakledilecek.


ERGENEKON SANIKLARI TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİ


Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde devam eden Ergenekon duruşmasında bazı sanıkların talepleri dikkat çekti. Bazı sanıklar tahliyesini talep ederken, bazıları da iddianamenin okunmasından vazgeçilmesini istedi. İddianamenin 284. sayfasına gelindi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın bugünkü oturumunda, iddianamenin 284. sayfasına gelindi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengül, sanıklardan gelen yazılı talepleri okudu. Bazı sanıklar tahliyesini talep ederken, bazıları da iddianamenin okunmasından vazgeçilmesini istedi.


Mahkeme Başkan Şengül'ün okuduğu talepler şöyle:


-Sanık Behiç Gürcihan, iddianamenin okunmasından vazgeçilmesini talep etti.


-Sanık Mehmet Demirtaş, Ergenekon isminin kullanılmamasını, yasa dışı örgüt tanımlaması yapılmasını istedi.


-Sanık Apdulmüttalip Tuncel, can güvenliği nedeniyle gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.


-Sanık Ümit Oğuztan, suçlamalarla ilgili açıklama yapıp tahliyesini talep etti.


-Sanık Oğuz Alpaslan Apdülkadir, iddianamede geçen telefon kayıtları ve ilgili belgelerin kendisine verilmesini istedi.


-Sanık Veli küçük Kocaeli Cumhuriyet Savcılığına yazılarak Kocaeli Jandarma Komutanlığı dönemindeki çalışmalarıyla ilgili bilgi alınmasını talep etti.


-Sanık Aydın Yüksek suçlamaları redderek tahliyesini talep etti.


-S. Refik Nuhoğlu, Kemal Şahin ve Mehmet Murat Yücel, haklarında verilen adli kontrol kararlarını kaldırılmasını talep etti.


-Tutuksuz Sanık Fuat Ermiş iddianamenin okunmasının zaman alacağını kendi sorgulamasına kadar duruşmalardan muaf tutulmasını talep etti.


-Daha önce mahkeme heyetinin reddini talep eden ancak bu istekleri kabul edilmeyen Gazi Güder ve Oktay Yıldırım verilen red kararına itiraz ederek gereğinin yapılmasını istedi.


-Kemal Kerinçsiz ise mahkeme heyeti üyelerinden Sedat Sami Haşıloğlu isimli hakim hakkında yaptıkları reddi hakim kararının reddedilmesi kararını yeniden değerlendirilmesini istedi.


-Sanık Mehmet Demirtaş ayağa kalkarak söz aldı. 17 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek duruşmalarda özellikle Ali Yiğit'in getirilmesini istedi.


Bu arada, ara karar öncesi mütala veren Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın, davanın tutuklu sanıkları Aydın Yüksek ve Muzaffer Şenocak'ın "Ergenekon Terör Örgütü üyesi olmak" suçundan da tutuklanmasını talep etti. Yüksek ve Şenocak, "Devletin gizli belgelerini kullanmak" suçundan tutuklanmıştı.


Öte yandan, sanık Kemal Kerinçsiz, davanın 6 ana davaya bölünerek sanıkların ayrı ayrı yargılanmasını talep etti. Kerinçsiz, Ergenekon davasından sadece bir konuyla ilgili hakkında suçlama bulunduğunu öne sürdü. Cumhuriyet savcısı, Kerinçsiz'in talebinin reddedilmesini istedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler