YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ergenekon" davasının 284. duruşması başladı
"Ergenekon" davasının 284. duruşması başladı
12 Nisan 2013 11:36
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon" davasının 284. duruşması başladı.

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında yer aldığı 31 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

"Odatv" davasından tutuklu yargılanan Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu bulunan Sami Hoştan ve Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında olduğu tutuksuz yargılanan 3 sanık da duruşmada hazır bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile bazı gazeteci örgütleri temsilcileri de duruşmayı izlemek üzere salona geldi.

Duruşmada söz alan bazı sanıkların avukatı Celal Ülgen, konuşma sürelerinin kısıtlanmamasını, salonda kurulan barikatların kaldırılmasını, gazetecilerin daha önce bulunduğu bölüme alınmasını, cep telefonu ile salona girilmesini ve yine salonun tavanında asılı bulunan mikrofonların kaldırılmasını istedi. Ülgen, bu tür yasakların veya uygulamaların mahkemeyi töhmet altında bıraktığını savundu.

Avukat Ülgen, milletvekillerinin duruşmaya gelip izlemelerinin hiç bir sakıncası olmadığını belirterek, "Bazı vekillerin mahkemeye karşı bir takım amaç dışı sözleri veya davranışları olmuş olabilir. Ancak mahkemenin bunlara itibar etmemesi gerekir diye düşünüyorum. Pazartesi günü yaşanan olaylardan sonra 'Vekiller mahkemeyi bastı' şeklinde haberler çıktı. Mahkemenizden çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yapmanızı 'kimse bizi basmadı' demenizi beklerdim" diye konuştu.

Duruşma, avukatların usule ilişkin beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler