YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davasında kritik gün
94 sanıklı birinci Ergenekon davasının görülmesine bugün devam ediliyor.
Ergenekon davasında kritik gün
24 Ağustos 2009 / 09:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin 8 sanıklı dava dosyasının birleştirilmesiyle 94 sanıklı hale gelen birinci “Ergenekon” davasının görülmesine, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün yapılacak 104'üncü duruşmayla devam edilecek.

 

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın 4 Ağustosta yapılan duruşması, 20 gün sonraya ertelenmişti.

 

Birinci 'Ergenekon' davasının, İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel tarafından hazırlanan, 450 klasörden oluşan 2 bin 455 sayfalık iddianamesinde, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, 'kişiyi, yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmeye azmettirmek' ve 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

DOĞU PERİNÇEK

Küçük'ün diğer suçlamalarla ilgili olarak da 194 ile 435 yıl arasında hapsi talep edilen iddianamede, Doğu Perinçek'in de 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaş- tırılmış müebbet hapsi isteniyor.

KARADAĞ, VE ALEMDAROĞLU

İddianamede, Selçuk ve Karadağ ile eski İÜ Rektörü Kemal Yalçın Alemdaroğlu ve Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un da TCK'nın 220. maddesinde yer alan 'örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır' hükmü uyarınca 'kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

KEMAL KERİNÇSİZ

İddianamede, avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu diğer 79 sanığın ise değişik suçlamalardan 1 ile 74 yıl arasında değişen hapsi isteniyor.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler