YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davasında gelişme
Ergenekon davasında gelişme
03 Eylül 2010 10:23
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu 27 sanık katıldı.

İkinci ''Ergenekon'' davasının 79. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 27 sanık katıldı.  

Tutuklu yargılanan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Özcan, Yaşar Oğuz Şahin, Cengiz Köylü, Oğuz Bulut, Oğuzhan Sarıoğlu ve Muzaffer Öztürk ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Emcet Olcaytu, taleplerin duruşmaların yapıldığı son haftanın cuma günü alınması şeklindeki mahkemece alınan ara kararı eleştirerek, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre savunma hakkının kısıtlanmasının bozma nedeni olduğunu söyledi.

Bu kararla her ay bir celsede talep alınacağını ifade eden Olcaytu, kendilerine ve avukatlarına verilen 30'ar dakikalık konuşma hakkını kullanmaları durumunda ise 36 saat süreyle duruşma yapılacağını kaydetti.

Olcaytu, mahkemenin bu kararından geri dönmesini talep etti.

Görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise mahkemenin bu uygulamasının usul ve yasaya uygun olduğunu belirtti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün yıllık izinde olması nedeniyle heyete başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese, talebi değerlendirmek için duruşmaya ara verdi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler