YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon Davası'na da 'paralel'
Gözaltılar, itirazlar, kullanılan argümanlar... Ergenekon ve Derin Kulak operasyonları neredeyse aynı.
Ergenekon Davası'na da 'paralel'
29 Temmuz 2014 / 19:00 Güncelleme: 30 Temmuz 2014 / 11:59

Bazı çevreler Emniyet'teki paralel yapıya yönelik operasyonun 17 Aralık'ın, bazıları ise Ergenekon ve Balyoz davasının rövanşı olduğunu savunuyor. 22 Temmuz'da başlayan Emniyet'teki derin kulak operasyonunun ardından yaşananlar ve gözaltına alınanların söylemleri, 7 yıl önceki Ergenekon gözaltılarını akıllara getirdi.

Devletin, kendi içindeki derin devletle hesaplaşması 2008 yılında Ergenekon davasıyla başladı. Soruşturma 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen el bombalarıyla açıldı.

Gözaltı kararları, başta vaka-i adiyeden görüldü. Ancak 6 ay sonra Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz gibi isimlerin gözaltına alınmasıyla işin rengi değişti. Operasyon ayı yine Temmuz'du. İşte iki operasyon arasındaki başka benzerlikler:

Suç: Darbe yapmak

Ergenekon: “Hükümete darbe yapmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütü kurma”, “açıklanmaması gereken gizli bilgileri açıklama”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme”, “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme” gibi 30'un üzerinde suçlama vardı.

Derin kulak: “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal”in de aralarında bulunduğu 7 ayrı suçlama var.

“Zamanlama manidar"

Ergenekon: 14 Mart 2008'de AK Parti'ye kapatma davası açıldı. Bir hafta sonra da Doğu Perinçek, İlhan Selçuk, Ferit İlsever, Kemal Alemdaroğlu gibi kamuoyunda tanınan isimler gözaltına alındı. Soruşturmaya karşı çıkanlar, davanın “siyasi” olduğu söyledi. Hatta operasyon yapılacağı bilgisinin sızdırıldığı ve AK Parti'ye kapatma davasının açılmasının erkene alındığı iddia edildi.

Derin kulak: “Emniyet ve adliye'nin desteğiyle 17 ve 25 Aralık tertiplendi. Hükümet düşürülmek istendi. Ardından şok operasyonlar yapıldı. Casusluk ve yasa dışı dinleme operasyonunun bu yüzden siyasi olduğu söylendi. Paralel yapıya mensup bir polisin, operasyon yapılacağını haber verdiği ve baskının erkene alındığı iddia edildi.

Şafak itirazı

Ergenekon: Baskınlar sabah erken saatlerde yapıldı. Bu yüzden polis yoğun eleştiri aldı.
Derin kulak: Gözaltılar sahur vakti yapıldı, bu yüzden eleştirinin dozu yükseldi.

Baskı yapılıyor yaygarası

Ergenekon:  Kimi medya, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e lehte karar vermesi için 'soruşturmayı bitir' baskısı yapıldığını yazdı.

Derin kulak: Aynı medya bu sefer soruşturmaya bakan hakime polislerin aleyhine karar vermesi için baskı yapıldığını iddia etti ve “Kaç İsmail kaç” hadisesini öne sürdü.


Medya işine geldiği gibi...

Ergenekon: Sanıklara yakın düşünce yapısındaki medya, gözaltıların 'hukuksuz' olduğunu yazdı. Aralarında Tuncay Özkan'ın da bulunduğu gazeteciler, protestolarda boy gösterip davanın takipçisi oldu.

Derin kulak: Geçmişte Ergenekon davasındaki gözaltıları destekleyip “amaçları ses getirecek eylemlerle ülkeyi kaosa sürüklemek” diye yazan 'paralel' gazeteler, Derin Kulak operasyonunun ise 'hukuksuz' olduğunu savundu. Aralarında Ekrem Dumanlı ve Bülent Keneş gibi gazete yöneticileri adliyeye giderek polislere destek verdi.
 

CHP aynı CHP

Ergenekon: O dönem CHP'nin başındaki Deniz Baykal, Ergenekon gözaltılarını “Bu bir intikam operasyonudur” diyerek eleştirdi. 'Paralel yapı'ya yakın gazeteler Baykal'ın 'tuhaf açıklamalar' yaptığını yazdı. CHP'liler mitinglerle destek verdi.

Derin kulak: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu operasyonun rüşvet ve yolsuzlukları ortaya çıkaran polislere yönelik intikam operasyonu olduğunu biliyorum” diyerek gözaltıları eleştirdi. CHP'liler adliyeye gidip emniyetçilere destek verdi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler