YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davası sürüyor
Ergenekon davası sürüyor
Ergenekon davası sürüyor
23 Ekim 2008 / 18:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların kimlik tespitlerini yapdı. Bakın Ergenekon davasında yargılanan sanıkların aylık gelirleri ne kadarmış? 

Kimlik tespiti yapılan sanıklardan;

- Oktay Yıldırım, 1971 doğumlu olduğunu, İstanbul'da eşi ve 2 çocuğuyla oturduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden harp malulü sıfatıyla emekli olduğunu ve 1100 YTL emekli maaşı bulunduğunu söyledi.

- Muzaffer Tekin, Kara Harp Okulu'ndan mezun olduğunu ve şu anda 1500 YTL gazi maaşı aldığını belirterek, daha önce petrol ve tekstil işi yaptığını anlattı.

- Hüseyin Gazi Güler, yüksekokul mezunu olduğunu belirterek, 17 aydır tutuklu bulunduğu için yazılım geliştiren şirketinin kapandığını bildirdi. SSK emeklisi olduğunu dile getiren Güler, 750 YTL maaş aldığını kaydetti.

- Halil Behiç Gürcihan, serbest gazeteci olduğunu, tutuklu bulunduğu için şu an bir iş yapmadığını ve aylık geliri de olmadığını söyledi.

- Ergun Poyraz da yazar olduğunu ve aylık 1500 YTL olan gelirinin kitaplarının satış durumuna göre arttığını belirtti. Kimlik tespiti sırasında adresi sorulan Poyraz, şu anda bir evi bulunmadığını ifade ederek, ''Evim yok, adresim Silivri Cezaevi. Ankara Çayyolu'nda evim vardı, korumalarımla yaşıyordum. Cezevine girince eşyalarım sevabına fakirlere dağıtıldı. Avukatımın adresini vereyim'' dedi.

- Aydın Yüksek, kimlik tespiti sırasında televizyonlarda terörist kabul edilince ev sahibinin isteği üzerine evini boşalttığını ve evsiz kaldıklarını anlattı. Yüksek, şirketlere danışmanlık yaptığını, aylık gelirinin de 3 bin YTL olduğunu belirtti.

- Fikret Emek, emekli asker olduğunu belirterek, gazi statüsünde 2 bin 500 YTL aylık maaş aldığını bildirdi.

- Zekeriya Öztürk, Harp Okulu'ndan mezun olduğunu, 1000 YTL emekli maaşının yanı sıra köşe yazarlığı yaptığı dönemde 2 bin 500 YTL maaş aldığını belirtti. Öztürk, ev adresinin sorulması üzerine de yeni evlendiği gazeteci yazar Güler Kömürcü'nün adresini verdi.

- Veli Küçük de kimlik tespiti sırasında Harp Okulu'ndan mezun olduğunu ve general rütbesinde emekliye ayrıldığını belirterek, evli ve bir çocuğu olduğunu söyledi.

Bir güvenlik şirketinde yüzde 20 ortaklığı ve 3 bin 200 YTL emekli geliri bulunduğunu belirten Küçük, ''Bu zamana kadar şirketlerden gelirim olmadı, zarar ettim. Son 2 seneye kadar kirada oturuyordum. Banka kredisiyle ev aldım. Maaşımın yarısı kira yerine banka kredisine gidiyor'' dedi.

- Sevgi Erenerol, yüksekokul mezunu olduğunu, SSK emekliliğinden 600 YTL maaş aldığını bildirdi. Erenerol, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü olarak görev yaptığını ve bu işten de 1000 YTL kazandığını kaydetti.

- Vedat Yenerer, gazeteci, yazar ve internet sitesi sahibi olduğunu bildirdi.

- Ümit Oğuztan, 2-3 bin YTL aylık geliri bulunduğunu belirterek, ''Yazdığım kitaplardan dolayı sanırım sabıkalıyım'' dedi.

- Sami Hoştan, başka suçlardan sabıkalı olduğunu anımsatarak , ''Gazinolar kapanınca ticaret yaptım. Dağıtım şirketlerim vardı. 8 bin dolar aylık gelirim var, bu kiralardan geliyor'' diye konuştu.

- Habip Ümit Sayın, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde doçent olarak çalıştığını ve 2 bin YTL aylık geliri olduğunu kaydetti.

- Emin Gürses, Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün'ün sorularını esprili bir şekilde yanıtladı, ''Herkes 'üniversite mezunu' diyor, ama biz doktora yaptık. Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesiyim. Aylık gelirim 3 bin YTL'ydi, ama maaşlar arttı, zam aldık sanıyorum. 300-400 YTL artış oldu bildiğim kadarıyla. Onu da ev sahibi ister'' diye konuştu.

- Ferhan Bolluk, üniversite mezunu olduğunu ve Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığını belirterek, 1500 YTL aylık geliri bulunduğunu söyledi.

- Başka suçtan tutuklu, bu davada tutuksuz sanık Semih Tufan Gülaltay da 20 bin YTL aylık geliri olduğunu, plastik fabrikası bulunduğunu bildirdi.

Bu sırada ses ve görüntü kaydı alan CD'nin dolması üzerine ara verilen duruşmaya, sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasıyla devam ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler