YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon davası çerçevesinde şu anda 46 kişi tutu
Ergenekon davası çerçevesinde şu anda 46 kişi tutu
Ergenekon davası çerçevesinde şu anda 46 kişi tutu
26 Eylül 2008 / 21:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

8. dalga kapsamında gözaltına alınan Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Adnan Kılıçarslan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, Kardiyolog Mesut Özcan ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren'in de aralarında bulunduğu 8 kişi adliyeye sevk edildi.


İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan zanlılar işlemleri tamamlanarak, emniyetin garajında bindirildikleri bir polis minibüsüyle soruşturmayı yürüten savcılığın bulunduğu Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Emniyetteki diğer zanlıların da gün içinde adliyeye sevk edileceği öğrenildi.


Kılıçarslan, dün adliyeye sevkedilmiş, ancak adli tabipliğin kapanması sebebiyle sağlık kontrolü yapılamadığı için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geri götürülmüştü.


SAÇAN DA ADLİYEYE ÇIKARTILDI
Bu arada Adil Serdar Saçan'ın adliyeye getirilişi ile Ergenekon' soruşturması kapsamında, son olarak düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilenlerin sayısı 7'ye yükseldi.


Cumhuriyet savcılığının koordinasyonunda yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın emniyetteki işlemleri tamamlandı. Saçan, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine götürüldü.


Adliyeye, arka kapıdan alınan Saçan ile aynı soruşturma çerçevesinde, kendisinden kısa süre adliyeye getirilen eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren ile diğer 3 kişi adli tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi. Böylece soruşturmaya ilişkin bugün adliyeye getirilenlerin sayısı 7'ye yükseldi.


ADNAN KILIÇASLAN SERBEST BIRAKILDI
Adnan Kılıçaslan'ın Adli Tıp doktoru tarafından yapılan sağlık muayenesinden sonra Zekeriya Öz tarafından sorgulandı. Adnan Kılıçaslan daha sonra tutuklanması istemi ile nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesine çıkartıldı. Nöbetçi mahkeme Adnan Kılıçaslan'ı tutuksuz  yargılanmak üzere serbest bıraktı.


ESENYURT'LULARDAN ÇAPAN'A DESTEK
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde toplanan 2 ayrı grup, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile İşçi Partisi (İP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Emcet Olcaytu lehine basın açıklaması yaptı.


Vatan Caddesi'ndeki il emniyet müdürlüğü önünde toplanarak çeşitli sloganlar atan ve ellerinde Türk bayrakları olan İP üyesi grup adına açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel yaptı. Önsel, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eski avukatı, Aydınlık Dergisi yazarı ve İP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı olan Emcet Olcaytu'nun gözaltına alınmasına neden olan hiçbir hukuksal gerekçenin olmadığını savundu.


Perinçek'in de soruşturma kapsamında tutuklanmasına tepki gösteren Önsel ve beraberindekiler, açıklama sonrası dağıldı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen bir başka grup da adliyeye sevk edilen Gürbüz Çapan'a destek verdi. Çapan'ın fotoğrafını taşıyan guruptakiler, Çapan lehine slogan attı. Bu kişilerden bazılarının adliye önündeki bekleyişi sürüyor.


OLCAYTU DA ADLİYEDE
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eski avukatı ve Aydınlık dergisi yazarı Emcet Olcaytu'nun da polisteki işlemleri tamamlandı. Aynı soruşturmaya ilişkin gözaltına alınan Olcaytu, daha sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.


GÖZALTINDAKİLERİN DURUMU
Biz Kaç Kişiyiz Derneği'nin Genel Başkanı Selim Utku Gümrükçü'nün avukatı Dicle Evren de Fatih'teki il emniyet müdürlüğünde yaptığı açıklamada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan müvekkilinin sorgusuna öğleden sonra başlanmasını beklediklerini söyledi.


Derneklerinin mensuplarından Evrim Baykara'nın da gözaltına alındığını belirten Evren, bu kişiyle gazeteci Tuncay Özkan'ın da şubedeki işlemlerinin sürdüğünü kaydetti.


TEĞMEN VE ASKERİ ÖĞRENCİ SERBEST KALDI
Devam eden Ergenekon soruşturması çerçevesinde geçtiğimiz hafta tutuklanan 4 teğmen ve bir askeri öğrencinin avukatlarının yaptığı itiraz nöbetçi 9. Ağır Ceza mahkemesinde karara bağlandı. Teğmen Hasan Hüseyin Uçar ve askeri okul öğrencisi Yaşar Tozkoparan mahkeme tarafından serbest bırakıldı.


66 KİŞİ TUTUKLU
''Ergenekon'' davası çerçevesinde şu anda aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de olduğu 46 kişi tutuklu bulunuyor.


Devam eden soruşturma kapsamında ise emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile geçen hafta tutuklanan 3 teğmenin yer aldığı 18 kişinin tutukluluğu sürüyor.


Soruşturma ya da dava çerçevesinde tutuklanan ve aralarında cezaevinde düşüp beyin kanaması geçirdiği için halen hastanede tedavisi süren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un yanı sıra Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile İP Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in de olduğu bazı kişiler ise çeşitli nedenlerle cezaevinden tahliye edilmişti. GAZETAPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler