YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın yeni hedefi
Erdoğan'ın yeni hedefi
19 Haziran 2011 12:02
12 haziran seçimlerinden yüzde 50'lik zaferle çıkan AK Parti'nin yeni hedefi İzmir, Antalya, Mersin ve Eskişehir'de CHP'nin elinde olan belediyeleri kazanmak...

12 Haziran’da yüzde 50 oy oranına ulaşan AK Parti, yerel seçimlere odaklandı.

Hedef, CHP’nin yönetimindeki İzmir, Antalya, Mersin ve Eskişehir gibi büyükşehir belediyeleri. Erdoğan, seçimden önce 11 il için büyükşehir sözü vermişti. Bu, yerel seçimlerin önemini daha da artırıyor. AK Parti, 12 Haziran zaferinin ardından gözünü 2014 yerel seçimlerine çevirdi. İktidar, CHP’lilerin yönetiminde bulunduğu İzmir, Antalya, Mersin ve Eskişehir büyükşehir belediyelerini kazanmayı hedefliyor.

BÜYÜKŞEHİR SAYISI ARTACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran seçimlerinin ardından teşkilatlara 2014 yılında yapılacak yerel seçimlere hazırlanmaları talimatını verdiği kaydedildi.

11 İLE MÜJDE VERMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinden önce 11 ilin daha büyükşehir belediyesine dönüştürüleceğini açıklamıştı. Büyükşehir yapılacak iller arasında Balıkesir, Van, Kahramanmaraş, Denizli, Hatay, Şanlıurfa, Muğla, Aydın, Trabzon, Tekirdağ ve Manisa’nın olduğu belirtiliyor. Malatya’nın ise nüfus kriterini yakalayamadığı ileri sürülüyor.

İl sınırları genişleyecek

İstanbul ve Kocaeli’nin ardından 14 büyükşehir belediyesi ile yeni kurulacak büyükşehir sınırları il sınırları ile aynı olacak. Antalya’da Alanya ve Kumluca ilçeleri büyükşehir sınırlarına girerken, İzmir’de Bergama ile Tire büyükşehire dahil olacak. İl sınırlarının büyükşehir belediyesi sınırları olması halinde ve 12 Haziran seçim sonuçlarına bakıldığında AK Parti’nin Antalya, Mersin ve Eskişehir büyükşehir belediyelerini kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 12 Haziran seçimlerinde AK Parti Antalya, Mersin ve Eskişehir’de CHP’yi geride bırakarak birinci parti olmuştu. Büyükşehir seçimlerinde ilin tamamında verilen oylar esas alınacağı için CHP’li Antalya, Eskişehir ve Mersin büyükşehir belediyelerinin AK Parti’ye geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İzmir hesapları yapılıyor

AK Parti, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni alarak büyükşehirlerde CHP’yi sıfırlama hedefi koydu. 12 Haziran seçimlerinde İzmir’de CHP’nin birinci parti olmasına rağmen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin hizmetlerinden duyulan rahatsızlık nedeniyle AK Parti’nin İzmir’i kazanması ihtimal dahilinde görülüyor. Büyükşehir sınırlarının il sınırı olmasına rağmen Diyarbakır’da BDP’nin üstünlüğü dikkat çekiyor. Van’ın da büyükşehir yapılması halinde buradaki seçimin oldukça çekişmeli geçeceği dile getiriliyor.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler