YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın yargılanmasına başlandı
Yargıdaki rüşvet iddialarına ilişkin soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan'ın yargılanmasına başlandı.
Erdoğan'ın yargılanmasına başlandı
21 Kasım 2011 / 10:28 Güncelleme: 21 Kasım 2011 / 12:33

Anayasa Mahkemesi heyetinin Yüce Divan olarak görev yaptığı davanın ilk duruşması saat 10.00'da başladı. Duruşmaya, Erdoğan ve avukatı Bülent Acar ile müdahil Ceyda Zeliha Erem ve avukatları katılıyor. 

Yargılamada, iddia makamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Yargıtay Cumhuriyet savcıları Mehmet Reis Koca ve Mehmet Beşir Güven bulunuyor. Duruşmanın başında basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

15 kişilik Anayasa Mahkemesi heyetinin Yüce Divan olarak görev yaptığı davada, ceza davası prosedürü izleniyor. İlk duruşmada sanık ve avukatlarının usule ilişkin itirazları olursa öncelikle bunlar değerlendirilecek.

Eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan, eylemine uyan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ''rüşvet'' suçunu düzenleyen 252. maddesinin (1) ve (2) numaralı fıkraları uyarınca cezalandırılması ve hakkında aynı kanunun ''belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmayı'' düzenleyen 53. maddesinin uygulanması isteniyor.

TCK'nın, ''rüşvet'' suçunu düzenleyen 252. maddesinin birinci fıkrası, rüşvet alan kamu görevlisinin, 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, ikinci fıkrası ise rüşvet alan veya bu konuda anlaşmaya varan kişinin, yargı görevi yapan kişi olması halinde, birinci fıkraya göre verilecek cezanın üçte birden yarısına kadar artırılmasını öngörüyor.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki bir davada rüşvet verildiği iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan hakkındaki soruşturma, suç tarihinde görevi başında bulunması nedeniyle Yargıtayca yürütülmüş, Yargıtay Başkanlar Kurulu, Erdoğan'ın Yüce Divan'da yargılanmasına karar vermişti.   

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler