YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Erdoğan'ın sonu mu geliyor?'
Financial Times gazetesi, Türkiye'deki operasyonlar sonrası Başbakan Erdoğan'ın yıllardan beri en büyük siyasi kriz ile karşı karşıya olduğunu yazdı.
'Erdoğan'ın sonu mu geliyor?'
30 Aralık 2013 / 11:57 Güncelleme: 30 Aralık 2013 / 12:09

Gazetenin İstanbul muhabiri Daniel Dombey'in hazırladığı sorulu-cevaplı analizde, Başbakan'ın, Türkiye ekonomisinin ve ordunun geleceğine yönelik yorumlarına yer verdi.

efkanic.jpg

Yazıda, yolsuzluk skandalının ilk dalgasının hükümetin dört bakanının istifası ile sonuçlandığını, Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da soruşturma kapsamında adının geçtiğini belirterek soruşturmanın savcısını görevden alıp ve üst düzey emniyet görevlilerinin yerlerinin değiştirerek skandalın ikinci dalgasını önlendiği aktarıldı.

Soru cevap şeklinde yapılan analizde şu satırlara yer verildi:

"Bu Erdoğan'ın sonu mu?

Hayır, en azından henüz değil. Erdoğan'ın bu skandala ilk gösterdiği yanıt, gücünü merkezde toplayıp polisi kontrol altına almak ve kendine yakın bir kabine oluşturmak oldu. Erdoğan, siyasi yeteneği ve karizması ve parti örgütlülüğü son 10 yıldır Türk siyasetinde egemen bir rolde. Anketler AK Parti'nin oylarının yüzde 40'ın altına düştüğünü nadiren gösteriyor. Parti yenilmez olduğunu kanıtladı. Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi, seçilemez bir parti olduğunu kanıtladı. O zaman Erdoğan'ın, rakiplerine mart ayında yapılacak seçimlerde yanıtlarını alacaklarını söylemesine şaşırmamak gerek.

Belki de asıl sorulması gereken soru Erdoğan'ın siyasi olarak ayakta kalıp kalamayacağı değil; 'ne pahasına ayakta kalacağı olmalıdır.

Kendisi bundan zarar görmeden kurtulacak mı?

Hayır. Türkçe'de beyaz anlamına gelen AK Parti, soğuk savaş ülkelerindeki sınıflandırmalar gibi, ülkenin eski iktidarı yolsuzluk skandalları yüzünden itibarı düştükten sonra iktidara geldi. Savcılar iddialarında sadık kalırlarsa ( iddiaların tümü kamuoyuna açıklanmadı) partinin ak görünümü de tarihe karışacaktır.

Skandal Türkiye'nin dünyadaki yeri bakımından ne anlama geliyor?

Başbakan Erdoğan, yolsuzluk skandalının hükümete karşı yürütülen uluslararası boyutlu bir komplo olduğunu iddia ediyor. Hükümetin bakanları ise 'yumuşak darbe' olarak yorumluyor. Bunu yaparak isim vermeden Fethullah Gülen'e işaret ediyorlar.

Ama hükümet yanlısı medya daha da ileriye gidip soruşturmayı Amerika Birleşik Devletleri'nin organize ettiğini söylüyor.

Orduya ne olacak?

Yıllardan beri ordu, Türkiye'nin gerçek gücüydü. Ordu, Cuma günü yaptığı açıklamada hükümete karşı Gülen Cemaati'nin yanında olmadığına açıkladı. Ancak bir yandan üyelerinin yasal pozisyonlarını yakından izlediğini dile getirdi.

Bütün bunlar ekonomi bakımından ne anlama geliyor?

Birçok anlama geliyor. ABD Merkez Bankası'nın parasal teşvik politikalarını azaltma girişimine savunmasız dolayı Türkiye beş kırılgan ülke arasında göze çarpıyor. Ülke bir taraftan da sıcak paraya bağımlı.

Bir taraftan Türkiye'nin kamu finansı imrenilecek bir durumda. Cari hesap açığının %80'i kısa dönemli fonlara bağlı olduğundan siyasi risklere fazlasıyla açık.Türk lirasının Cuma günü rekor seviyede düşmesi de şaşırtıcı değil.

Uzun vadede birçok analist Türkiye'nin daha fazka yabancı yatırıma ihtiyacı olduğuna inanıyor. Bazı yatırımcılar ise Gezi protestolarının ardından beklemede. Son skandalların yatırımcıları daha az istekli yapacaktır.

 

DHA

Sevgili Dom bey veya Dom efendi veya Dom Dom bey efendi(!)
 // Mühr-ü Süleyman
Bak yavrucum Türkiye'de yaygın kanaat "rüyaların tersi çıkar" derler ama KERATA seninki zaten gördüğün değil görmek istediğin bir rüya Transa geçtim, öğrendim
Tepki almamak için aralara aklınca güzel şeyler de serpiştirmişsin ama yemezler. Derdin varsa Marko Paşa'ya anlatmalısın ama ola ki bi gün gerçekten bi rüya görürsen çekinme yaz yorumlarım
Kısaca sana Türkiye'de mama yok başka kapıya haydee. Ama ille de kalıcam dersen çok önemli bir atasözümüz var biran önce anlamını öğren;
O'LUM ...
30 Aralık 2013 Pazartesi 16:51
13:09
 // AÇ TAVUK
Aç tavuk, kendini buğday ambarında görürmüş. Yatın yatın; güzel rüya görüyorsunuz. Allah ömür verdikçe, sonuna kadar, Erdoğan!...
30 Aralık 2013 13:09
12:41
 // n.s
Biz Turkler her zaman zoru basarmayi severiz teror bitti asil bundan sonrasi kolay...
30 Aralık 2013 12:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler