YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın New York temasları
Erdoğan'ın New York temasları
24 Eylül 2014 06:38
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta Irak Cumhurbaşkanı Muhammed Fuad Masum ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Masum ile yaptığı görüşmede Bağdat’ta kurulan yeni hükümet için başarı dileklerini ileterek, Türkiye olarak Irak’ın birlik ve beraberliğini önemsediklerini vurguladı.

Teröre karşı ortak mücadelenin önemine değinilen görüşmede, ikili ekonomik ilişkilere ivme kazandırılması konusunda da mutabakat sağlandı.

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas’la yaptığı görüşmede de Gazze’deki ateşkesin kalıcı hale getirilmesinin yanı sıra Filistinliler arasındaki birliğin öneminin altı çizildi.

Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması için uluslararası camianın İsrail üzerinde baskı yapması gerektiğine de değinilen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak bundan sonraki süreçte de Filistinlilere destek vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Erdoğan, gün içinde ayrıca Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Gürcistan Başbakanı Iraklı Garibaşvili, Romanya Başbakanı Victor Viorel Ponta ve Grenada Başbakanı Keith Mitchell ile bir araya geldi.

Bu görüşmelerde de ikili ilişkilerin değerlendirildiği ve Erdoğan'ın muhataplarından Türkiye'nin 2014-2015 BMGK adaylığına destek istediği kaydedildi.

Obama'nın verdiği resepsiyona katıldı

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin, Waldorf Astoria otelinde konuk heyet başkanları ve eşlerine verdiği resepsiyona da katıldı.

Erdoğan resepsiyonun ardından da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un İklim Zirvesi'ne katılan devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlediği çalışma yemeğinde yer aldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler