YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın kafasındaki bedelli yaşı
Erdoğan'ın kafasındaki bedelli yaşı
14 Kasım 2011 07:35
Binlerce gencin beklediği bedelli askerlik yasasının detayları bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında şekillenecek...

Başbakan Erdoğan’ın yaş sınırının 27 olmasını istediği öğrenildi. Bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılacak toplantısında karara bağlanması bekleniyor.Genelkurmay Başkanlığı bedelli askerlik yaşının 35 olmasını istiyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ise bedelli askerlikteki yaş sınırının 27 olmasını istediği öğrenildi. Bedelli askerlikteki yaş sınırının 27 veya 30 olması bekleniyor.

27 OLURSA 300 BİN KİŞİ

Genelkurmay Başkanlığı bedelli askerlikle ilgili alternatifli çalışma hazırladı. Bedelli askerlik yaşının 35 olması halinde kapsama 200 bin kişinin girmesine rağmen 50 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Bedelli yaşının 30 olması halinde ise yararlanacak yükümlü sayısının 100 bine çıkacağı belirtiliyor. 27 yaşına çekilmesi halinde ise yararlanacak yükümlü sayısının 300 bini bulacağı vurgulandı.

SON BEDELLİ

Erdoğan’ın hedefi, bedelli askerlik düzenlemesinin ardından askerliğin kısaltılması ile ilgili çalışmaları da tamamlayarak bir daha bedelli askerlik düzenlemesi çıkartmamak. Yapılacak bedelli askerlik düzenlemesi öğrenci affı gibi son bedelli askerlik düzenlemesi olacak. Bedelli askerlik uygulamasının 1111 sayılı AskerlikKanunu’nda olmasına rağmen yaş sınırı ve alınacak bedel ile ilgili düzenlemeleri belirlemek üzereMeclis’ten kanun çıkartılacak.

Hangi şehirlerde yapılacak?

Bedelli askerlikle ilgili detaylar hızla belli olmaya başladı. Buna göre bedelli askerlikten yararlanacak yükümlüler öncelikle Burdur’daki Binbaşı Maruf Kışlası’na gönderilecek. Yurtdışında çalışıp, Türkiye’de askerliğini yapmak isteyenler bu kışlada askerliklerini yapıyorlardı. Gelecek talebe göre İstanbul-Halıcıoğlu, Sivas ve Tokat’taki askeri birlikler de bedelli askerleri alacak. Bu birliklerin yanısıra Kütahya, Bilecik, Malatya ve Çanakkale’deki birliklerde de bedelli askerler için hazırlık yapılıyor. Bedelliler için “er eğitim alayları” ya da “er eğitim tugayları” tercih ediliyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler