YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın ikna ettiler!
Erdoğan'ı onun yerine bekleyip 5G'ye geçelim dediği 4G ihale süreci tatlıya bağlanıyor.
Erdoğan'ın ikna ettiler!
28 Nisan 2015 / 13:50 Güncelleme: 28 Nisan 2015 / 13:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Telekom 175. yıl kutlama gecesinde yaptığı “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. 2 yıl sonra direk 5G’ye geçilmeli. Aksi takdirde Türkiye çöplük olur” sözlerinden sonra 26 Mayıs’ta planlanan 4G ihalesinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Gerek GSM operatör yetkilileri gerekse BTK’dan yöneticilerle yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre 4G ihalesi planlandığı gibi 26 Mayıs’ta yapılacak.

Vatan gazetesi yazarı Ercan İnan'ın bugünkü köşesinde yazdığına göre Cumhurbaşkanı’nın sözleri sonrası gelinen son noktayı şöyle özetledi:

“Biz operatörler olarak bu ihalenin yapılmasını istiyoruz. Şu ana kadar resmi ya da gayriresmi yollardan bize ihalenin iptal edileceğine dair bir bilgi de verilmedi. Disiplinli bir şekilde ihaleye hazırlanıyoruz.”

BTK’dan bir yetkili de şöyle konuştu: “İhale takviminde herhangi bir değişiklik yok. 26’sında yapılacakmış gibi hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.”

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Cumhurbaşkanı’nın beklenmeyen ve sürpriz sayılabilecek çıkışından sonra ilk 48 saatte büyük bir kafa karışıklığı oldu. GSM operatörleri 4G sürecinin devam edip etmediğini öğrenmek istedi. BTK yetkilileri bu konuda net bir yanıt veremedi.

Ulaştırma Bakanı ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuyu başbaşa görüştükleri ve sürecin devamından yana tavır aldıkları belirtildi.

Davutoğlu’nun Ulaştırma Bakanı ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme yaptığı ve bu konuyu konuştukları ifade edildi. Bu görüşmede Ulaştırma Bakanı’nın, “4G’yi atlamak ve 5G’yi beklemek şu an çok realist görünmüyor. Yola çıktığımız şekilde ihale sürecini devam ettirelim” dediği, Erdoğan’ın da bu görüşe itiraz etmediği iddia edildi.

(...)

Operatörler gelinen noktada 4G ihalesi ile ilgili olarak da konunun tatlıya bağlandığını düşünüyorlar. Ancak bir son dakika sürprizi olabileceği ihtimalini de herşeye rağmen gözardı etmiyorlar.

Yapılan teknik analizlerde 3G ile yola devam etmenin bir tercih olabileceği ancak bir kaç yıl içinde 3G altyapısının artan yükü kaldıramayacağı sonucu çıktı. 2 yıl içinde 5G teknolojisine geçmenin mümkün olmaması ve en erken 2020’de yani 5 yıl sonra bu teknolojinin yaygın olarak kullanılacak olması da, 3G ile uzun bir süre devam edilmesini zorlaştırıyor.

Türkiye’de data kullanımı akıllı telefon penetrasyonunun artması ile birlikte katlanarak büyüyor. Data kullanımı arttıkça da 3G altyapısı trafiğin yoğun olduğu bölgelerde sıkışıyor. Bugün bile mobil cihazlarla bazen internete girmek ya da bir uygulama indirmek için uzun süre beklemek gerekiyor. Bu sıkışıklığın 2-3 yıl içinde altyapı geliştirilmediği takdirde büyük sorun haline dönüşmesinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

Ve tabii bir de gelir sorunu var. Yapılacak ihalede devlet en az 2.5 milyar euro’luk bir gelir elde etmeyi planlıyordu. 4G ihalesinin iptali, bu gelirden de vazgeçilmesi anlamına gelecek ki bu da istenmiyor.

 

VATAN

 // uğur yiğit
böyle bir duzensizlik, tiyatro fb ancak türkiye de olur. bircok köyde halâ kapsama yokken, olanlarda da 2G ile devam edilirken 5G den bahsediliyor. şehirler şapur şupur, köylere gelince ya rabbi şükür. Amazon daki köyler 3G kullanıyor, türkiye deki köyler 3G nin ne olduğunu bilmiyor. Hayırlısı bakalım......
29 Nisan 2015 00:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler