YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın hayalleri gerçekleşti
Erdoğan'ın hayalleri gerçekleşti
10 Mayıs 2013 17:44
Başbakan Erdoğan, İstanbul'a belediye başkanı olduğunda hayallerinin bulunduğunu söyleyerek, "Şimdi bu hayalleri tek tek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Bakanlığının "81 İl, 81 Proje" adlı AB Projeleri Festivali ve AB eğitim programları çerçevesinde 200 öğrencinin Avrupa'ya uğurlanması dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende konuştu.

Erdoğan, bugün Anadolu'nun dört bir yanında hayata geçirilen projelerle bir yandan ülkenin Avrupa Birliği (AB) standartlarını yakalama süreci hızlanırken diğer yandan toplumun her kesiminden vatandaşlara Avrupa ülkelerinin yolunun açıldığını belirtti.

AB'ye katılım sürecinin millete yansımasının, Ulusal Ajans'ın ne kadar hayati ve stratejik bir işlev gördüğünü gösterdiğini kaydeden Erdoğan,"Bugün Anadolu'nun dört bir yanında hayata geçirilen projelerle bir yandan ülkemizin AB standartlarını yakalama süreci hızlanıyor diğer yandan toplumun her kesiminden insanımıza Avrupa ülkelerinin yolu açılıyor. Daha önce belki köyünden dahi dışarı çıkamamış yavrularımız, gençlerimiz uçağa atlayıp Avrupa'ya gidiyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, kurulduğundan bu yana, 10 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, Ulusal Ajans aracılığıyla 21 bin 93 projeye 1 milyar 200 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldığını, 2007-2013 döneminde, AB tarafından aday ülkelere sağlanan mali desteğin toplamının 10 milyar avro olduğunu vurguladı.

Erdoğan, bugün aslında dünyanın ivedilikle ihtiyaç duyduğu diyalog ve barış ikliminin yakalanmasında da bu çabaların çok ciddi katkıları olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, "Bir insanın dünyasını değiştirebilirsek, hayallerini gerçeğe dönüştürebilirsek inanın işte o zaman tüm Türkiye değişir, tüm Türkiye'nin hayalleri gerçeğe dönüşür" dedi.

Hayallerinizin peşinden koşun

İnsanın azmetmesi, hayallerinin peşinden kararlılıkla koşması, girişimde bulunması halinde hayallerini gerçeğe dönüştürebileceğine ve bütün hedeflerine ulaşacağına inandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Ben bugün burada hayallerinin peşinden koşup, onları gerçekleştirmenin yollarını arayan kardeşlerimi özellikle tebrik ediyor, takdir ediyorum. Ben de bu hayalleri kuranlardan birisiyim. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman, hayallerim vardı. Şimdi bu hayalleri tek tek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bunların en önemlilerinden bir tanesi Marmaray'ı gerçekleştiremediler ama biz 'Gerçekleştireceğiz" dedik ve inşallah 29 Ekim'de Marmaray'ı açıyoruz."  

Erdoğan, Marmaray projesinin yüzyıllardır konuşulduğunu hatırlatarak, "Ecdadımız konuşmuş bu projeyi... Ama gelenlerin hiçbirisi bunu gerçekleştirememiş. Bizi yargı engellememiş olmasaydı, biz 4 yıl evvel bunu açıyorduk" diye konuştu.

AA

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler