YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın bir bakışı yetti
Erdoğan'ın bir bakışı yetti
23 Ocak 2013 18:48
Rize’de 1963 yılında temeli denizin içerisinde atılan Belediye blokları, bugün yıkılma riski ile karşı karşıya. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da onayı ile bloklar yıkılarak yerlerine sağlam ve modern yeni bir kompleks inşa edilecek.

Rize’de 1963 ve 1967 yılları arasında dönemin Rize Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz doldurularak 50 dönümlük bir alan imara açıldı. Söz konusu alana inşa edilen 3 kat ve 3 bloktan oluşan 150 dükkanlı Belediye Bloklarının temeli denizin içerisine atıldı.

Rize Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yaptırılan bir çalışmada, blokların temellerinden çektiği tuzlu deniz suyu nedeniyle yıkılmanın eşiğine geldiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayip Erdoğan esnaf ziyaretleri sırasında Belediye Blokları'na girerek Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile incelemelerde bulunmuş ve Bakırcı’nın bloklarla ilgili projesini dinleyerek destek vermişti.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan’ın tavsiyesi ve onayı doğrultusunda bloklarla ilgili sağlam ve modern bir proje hazırladıklarını açıkladı. Bakırcı açıklamasında, “Yıkmayı planladığımız belediye bloklarının yerine modern ve güvenli; kent oteli, sinemalar, tiyatrolar ve alış veriş merkezleri yapacağız. Bu alanlar için iyi bir mimari proje yaptık. Bu belediye bloklarını biz yıkamazsak kendileri yıkılacak. Büyük bir risk ile karşı karşıyayız. En kısa sürede projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tamamlandığında bloklarda yer alan esnafımızın iş yerlerinin ekonomik değeri de kat kat artmış olacak" dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler