YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın bahsettiği Meksika modeli başkanlık
“Bizim genlerimizde aslında başkanlık sistemi vardır” diyen Erdoğan bu konunun özellikle tartışılmasını istedi. Erdoğan, "Meksika’da ABD’den çok daha geniş yetkilere sahip bir başkanlık sistemi var" dedi.
Erdoğan'ın bahsettiği Meksika modeli başkanlık
25 Şubat 2015 / 09:06 Güncelleme: 25 Şubat 2015 / 09:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 10 ilden 380 muhtarla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü konuşmasında başkanlık sistemiyle ilgili olarak tüm yetkilerin devlet başkanında toplandığı Meksika modelini örnek verdi

Tek turlu seçimle 6 yıl için seçiliyor

Meksika’da ABD’den çok daha geniş yetkilere sahip bir başkanlık sistemi var. Hatta bazı siyasi gözlemciler ‘6 yıllık diktatörlük’, ‘Emperyal başkanlık’ yorumlarıyla bu sistemi eleştiriyor. Meksika tipi başkanlık sisteminin detayları:

- Başkanlar tek turlu seçimle halk tarafından seçiliyor. Hangi aday daha fazla oy alırsa başkan o kişi oluyor. Şu anki başkan Nieto, yüzde 38 oy alarak 2012’de seçildi.

-  Başkan 6 yıllık dönem için seçiliyor. Bir daha seçilme şansı yok.

- Başkan yardımcısı ve başbakan bu sistemde yok. Neredeyse tüm yetkiler başkanda toplanıyor.

- Başkanın bakanları, Anayasa Mahkemesi yargıçlarını, başsavcıyı, emniyet genel müdürünü ve kuvvet komutanlarını büyükelçileri atama yetkisi var.

- Meclisin kabul ettiği yasaları hatta bütçeyi  veto edebiliyor, meclise yasa tasarısı sunabiliyor.

- Partili başkan, 3 yılda bir yapılan seçimlerinde adayları belirleyebiliyor. Kendisinden sonra istediği kişiyi aday gösterme hakkı var.

- Savaş ve barışa karar verebiliyor, milletlerarası anlaşmaları müzakere yetkisi mecliste değil başkanda.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler