YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ı heyecanlandıran soru
Rusya dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, bu soruyu duyunca heyecanlandı.
Erdoğan'ı heyecanlandıran soru
17 Mart 2011 / 20:50 Güncelleme: 17 Mart 2011 / 21:01

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüksek yargı ile ilgili yapılan düzenlemenin tamamıyla yasalara ve Anayasa'ya uygun olduğunu belirterek, ''Fakat CHP'nin kurtulamadığı alışkanlıklar var. Bu yine bu alışkanlıkların bir tezahürüdür'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu'ndan gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Rusya'daki görüşmeleriniz sırasında Samsun-Ceyhan boru hattı ile ilgili bazı pürüzlerin olduğu, özellikle de transit ülke ücretlendirilmesi ile ilgili bazı sıkıntıların ortaya çıktığı ve bu konuda Türkiye'nin önerdiği rakamı Rusya'nın yüksek bulduğu belirtiliyor. Bu yönde sıkıntı, kriz var mı? Varsa bu sıkıntı projenin tamamlanmasını etkiler mi'' sorusuna Erdoğan, ''Hiç duyulmamış şeyi şimdi sizden duyuyorum. Bizim bir defa transit ücretlerle ilgili herhangi bir şey aramızda söz konusu değil'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir defa buradaki atılan adım şu; bildiğiniz gibi bu işin ilk başlangıcı İtalyan ENI şirketi ile Türkiye'den Çalık şirketinin hükümetlerarası bir anlaşma ile Samsun-Ceyhan arasındaki bu yatırımı başlatmaları sürecidir. Daha sonra buna Rusya Federasyonu'nun da katılma durumu olmuştur. Rusya Federasyonu'nun katılmasıyla özellikle petrolün tedarik noktasında olan bir adımdır. Ve bununla ilgili görülen bazı petrol tedariklerindeki sıkıntıyı da tam aksine biz bu görüşmelerde giderdik diyebilirim. Böylece şu anda 3 şirket kendi arasında önce bir şirket oluşturacak ve bu şirketleri oluşturmalarından sonra da hükümetlerarası biz bunu yine bir güce kavuşturacağız ki, Samsun-Ceyhan hattı güçlü bir hat halinde bu hizmeti sürdürsün, diyoruz. Olayın aslı budur.''


-ÇILGIN PROJE-


Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''Seçim beyannamenizde bir çılgın projeniz vardı. Medeniyetler şehri adında yeni bir kentin inşa edileceği ve 82. kentin oluşturulacağı belirtiliyor'' sözleri üzerine de ''Beni heyecanlandırıyorsunuz, demek ki süreç iyi işliyor. İnşallah adayların açıklanmasından sonra biz 12 yıllık bir süreci kapsayacak seçim beyannamesini açıklayacağız'' dedi. ''Ben o zaman bunu şimdi açıklarsam o günün hiçbir anlamı kalmaz'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

''O günü çok daha güçlü kılmak için, çok şeyleri inşallah o gün sizlere sunacağız, takdim edeceğiz. Bizim seçim beyannamemiz 4 yıllık olmayacak, 12 yıllık olacak. İnanıyorum ki o zengin içeriğini, bugüne kadar 8 yıl içerisinde yaptıklarımız, geleceğe yönelik yapacaklarımızla birlikte, inanıyorum ki sizlerin de şahsında milletimin de çok çok olumlu teveccühüne mazhar olacaktır.'' AA


 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler