YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ı güldüren işaret
Putin'in '5 yıl' işareti Erdoğan'ı güldürdü.
Erdoğan'ı güldüren işaret
13 Ocak 2010 / 19:23 Güncelleme: 13 Ocak 2010 / 19:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasında toplam ticaret hacminin önümüzdeki 5 yıl içinde 100 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Erdoğan'ın önce '4 yıl' ifadesini kullanması üzerine Putin'in elini kaldırarak '5 yıl' işareti yapması liderleri ve salondakileri güldürdü.

Vladimir Putin'le heyetler arası görüşmeden önce ikili bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan, "İlişkilerimiz siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanda çeşitlenerek gelişiyor. Beni heyecanlandıran taraf olumlu istikamette bir irade olması." dedi.
Ankara'da Başbakan Putin'in ağustos ayında gerçekleştirdiği temasları hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Konuştuğumuz gibi önümüzdeki 4 yıl içinde toplam ticaret hacmi hedefimiz 100 milyar dolar." dedi.Bu sırada Putin'in elini kaldırarak '5 yıl' işareti yapması iki liderin ve salondakilerin gülmesine neden oldu.

Daha sonra konuşmasına devam eden Erdoğan, bu hedefi yakalamak için taraflarda yeterli irade olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, "Küresel ekonomik kriz ekonomilerimizi olumsuz etkiledi. Ancak pozitif yönde gelişmeler başladı. Kısa sürede ekonomik toparlanmanın gerçekleşeceğine inanıyorum." diye konuştu.

PUTİN, ERDOĞAN'A YILBAŞINDA NE YAPTIĞINI SORDU

Putin de, son dönemde iki ülke ilişkilerin hızla geliştiğine işaret ederek, "Küresel ekonomik kriz karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi olumsuz etkiledi. 35 milyar doları bulan dış ticaret hacmimiz yüzde 40 geriledi. Ancak Türkiye hala Rusya Federasyonu'nun önemli ticaret ortaklarından biridir." şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının dışarıya alınmasının ardından Putin, Erdoğan'a yılbaşının nasıl geçtiğini sordu. Erdoğan da, cevabında talihsiz bir kaza geçirdiğini; futbol oynarken omzunu incittiğini söyledi.

Putin ve Erdoğan, görüşmesine Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. İkili görüşmelerin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler