YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan yeni anayasa ve başkanlık vurgusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) üyelerini Sarayda ağırladı. Konuşmasında yeni anayasa ve başkalık sistemine vurgu yapan Erdoğan, bu sistemin muhalefet partileri de iktidar olma şansı verdiğini söyledi.
Erdoğan'dan yeni anayasa ve başkanlık vurgusu
04 Şubat 2015 / 14:25 Güncelleme: 04 Şubat 2015 / 15:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle;

Bizim için esnaf ve sanatkarın yeri özeldir

Esnaf ve sanatkarımızı toplumumuzun omurgası olarak görüyorum. Omurgasız bir bedenin ayakta kalması nasıl mümkün değilse esnaf ve sanatkarsız bir milletin ayakta kalması mümkün değildir. Bizim için esnaf ve sanatkarın yeri özeldir. Esnaf ve sanatkarlarımız ahilik geleneğinin devamıdır. Hiçbir güç sizleri ortadan kaldıramaz.

Geçmişte esnaf ve sanatkarın yok sayıldığı dönemler maalesef yaşandı. Esnafın sokakta gösteri yapmasına sebep olundu ve esnaf devlet ile karşı karşıya getirildi. Biz esnaf ve sanatkarlarımızın önünü açacak yasal düzenlemeleri bir bir hayata geçirdik.

Mevcut idari yapıda elbise dar geliyor

Benim bir süredir üzerinde durduğum ve tartışmaya açtığım Başkanlık sistemi de işte bir takım ihtiyaçlar sonrasında ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki bu idari yapıda elbise Türkiye'ye dar geliyor. Bu yapıyı aşmak lazım. Yeni Türkiye'yi anlayamayanlar diğer pek çok tartışma gibi yanlış yerde duruyorlar.

Her şeyden önce Türkiye'ye bakıp da Kuzey Kore'yi, Afrika'yı gören anlayış, milli iradeye, milletin tercihlerine saygısızlık yapmaktadır. Aynı şekilde, savaş kelimesini telaffuz eden kişi, bunun millete karşı bir savaşı ifade ettiğinin farkında bile değil.

Alparslan Türkeş de başkanlık istemişti

Bir muhalefet partisinin lideri çıkmış diyor ki, biz Erdoğan'ın beyaz dediğine siyah, siyah dediğine beyaz deriz. Güya büyük bir laf edecek ama küçüldükçe küçülüyor. Böyle siyaset olur mu. Yapılan işin faydasında, zararına bakılmayıp sadece söyleyene bakıp tavır almak tam eski Türkiye işidir.

Halbuki bizi eleştiren bu partinin yıllardır dile getirdiği bir sistemdir. Alparslan Türkeş'in sürekli gündeme getirdiği konudur. Sırf biz önerdik diye karşı çıkılyorlar. Biz bir daha bu Türkiye'de milli şefler çıkmasın diye Başkanlık sistemi isitiyoruz.Biri çıkıyor Afirkayı, Kuzey Kore'yi örmek gösteriyor bir diğeri ise Kurtuluş savaşından bahsediyor.

Eski Türkiye artık yok

Türkiye'yi her zaman zayıf ülke olarak kalmasını istiyorlar. Artık o devirler geride kaldı. Geleceği belirlenen bir Türkiye yok artık karşılarında.

Göbeğini kaşıyan adam dediğin adam sana oy verir mi? Önce milletin tercihlerine saygı göstermeyi öğrenecekler. Milletin sana bahşetmediği bir gücü hakaretle, terbiyesizlikle elde etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bana saldıranlara karşı gereğini yapmak benim nevsi müdafa hakkımdır. Hiç kimsenin bu ülkeyi kaosa sürüklemesine asla izin vermeyeceğiz.

Ne diyor Hünkar Hacı Bektaşi Veli, ''Eline, beline diline sahip çıkacaksın''. Çıkmassan karşılığını alırsın.

Ben tarafım

Meydanlara çıkıp millete seslenmemden rahatsız oluyorlar. Bunlar Cumhurbaşkanlığının muhtevasını bilimiyor anlaşılşan. Söylüyorum ben tarafım, ama bu bir siyasi partinin tarafı olacağı anlamına gelmeyecek. Ben milletin tarafıyım. Ben masada sadece evrakları imzalayan Cumhurbaşkanı olmayacağım. Koşan, koşturan bir Cumhurbaşkanı olacağım. Yatırımları yerinde takip edeceğim bu da yemine ters düşüyor.

Benim bir oy hakkım var, gidip kullanacağım

7 Haziran yeni anayasa için milletimizin idaresini ortaya koyma günüdür. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz. Kim milletin yetkisini alırsa o yeni Türkiye'nin temelini atacak. Benim de bir oy hakkım var gidip onu kullanacağım. Ailemin de oyuna karışamam.

Bunların hepsi tartışalacak ve nihai bir formata kavuşturulacak. Tabi buna en nihayetinde millet karar verecek. Amerika'ya en ileri demokrasi deniliyor değil mi. Amerika neyle yönetiliyor Başkanlık sistemi ile. Bu benim şahsıma yönelik bir şey değil. Millet kimi uygun görürse o gelecek.

Benim Başbakan ile arama bir şeyler sokmak istiyorlar. Hiç uğraşmasınlar. Milletime zarar verecek hiçbir şeyin altına Tayyip Erdoğan imzasını atmaz. Biz başkanlık sistemini konuşurken illa şöyle bir şey olsun demiyoruz. Siyasi partiler görüşlerini ortaya koysun.

Milli Şef özentileri çıkmasın diye başkanlık istiyoruz

Neymiş efendim, bu ülkeden Duçe, Führer, Çar çıkmazmış. Biz 'bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın' diye başkanlık sistemi diyoruz. Biz 'bu ülkede bir daha vesayet odaklarından güç alınarak, milletin iradesi hiçe sayılmaya kalkışılmasın' diye başkanlık sistemi istiyoruz. 'Bu ülkede hiç kimse millete efendilik taslamayı, mürebbi edasıyla parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçiremesin' diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz.

Yeni anayasa ve başkanlık için önşart yok

Ne anayasa, ne başkanlık sistemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, bir dayatma yok. Türkiye'nin bu değişime, bu dönüşüme ihtiyacı olduğuna inandığımız için. Herkesin görüşünü serbestçe ortaya koymasını istiyoruz. Bunların, hepsi konuşulacak, tartışılacak ve bir metne dönüştürülecek. Sonuçta nihai kararı milletimiz verecek.

Bana saldırana cevap veririm

Nefsi müdafaa hakkı diye bir şey var. Bana saldıranlara, bana hakaret edenlere karşı gereğini yapmak, öncelikle hukuk ortamında benim nefsi müdafaa hakkımdır.

Başbakanla aramızda sorun yok

Köşe yazarları, ekranlara bakıyorum, televizyonlarda bazı konuşmacılar ileri geri birçok şey konuşuyor. Sayın Başbakan ile benim arama bazı şeyleri sokmak, bu tür gayretlerin içine girmek istiyorlar. Boşuna uğraşmasınlar, kusura bakmasınlar. Biz dertliyiz. Milletimize bedel ödettirecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzası olmaz.

2023'de kişi başı hedef 25 bin dolar 

2023'de inşallah milli gelirimiz 23-25 bin dolarlara kadar çıksın. Bu zamana kadar kredilerde bir takım iyileştirmeler yaptık ama bu da yetmez. Enflasyon şuralara kadar düşsün faizler de düşecek diye bir anlayış var. böyle birşey olmaz. Bu faizle benim girişimcim esnafım ne yapacak. Bizim daha iyi bir noktayı yakalamamız lazım.

IŞİD'i lanetledi

Ben buradan DEAŞ'ın Ürdünlü pilotu yakmasını lanetliyorum. Ürdün milletinin başı sağolsun diyorum. Böyle bir vahşetin İslam dini ile alakası yoktur. Mısır'daki idam kararını verenlere Batı ülkeleri neden karşı çıkmıyor.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler