YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Ukrayna'ya yardım müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile 3 saati aşan baş başa görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Ukrayna'ya 50 milyon dolar kredi ve 10 milyon dolar hibe vereceklerini söyledi.
Erdoğan'dan Ukrayna'ya yardım müjdesi
20 Mart 2015 / 17:59 Güncelleme: 20 Mart 2015 / 18:14

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Ukrayna ile kriz kelimesinin bir arada anılması bizleri üzmektedir. Kırım dahil Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün her zaman yanındayız. 

- Mevcut sorunlara uluslararası hukuk ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü temelinde diplometik yollardan çözüm bulunmasını diliyoruz. 12 Şubat'ta Minsk'te varılan mutabakatı destekliyoruz. Açılan bu fırsat penceresi sonuna kadar aralanmalıdır.

Kırım Türklerinin durumunu yakından izliyoruz

- Ukrayna yönetiminin kriz sürecinde ülkelerinde olan sadaketlerini ortayaa koyan Kırım Tatarları başta olmak üzere tüm etnik grupların hakkını tanıyan tavrının devamını diliyoruz. Bu vesileyle değerli dostuma teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim. Türkiye olarak tarihi ve kültürel bağımızın bulunduğu Kırım Tatar Türkleri'nin durumunu yakından izliyoruz. 

10 milyon dolar hibe 50 milyon dolar kredi

- Biz de stratejik ortağımıza elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık kredi açmayı kararlaştırdık. Yerlerinden edilmiş kişiler için kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık yardımı hibe olarak Ukrayna hükümetine iletme kararı aldık.

- Az önce görüşmelerimizin sonuçlarına ilişkin olarak bir ortak mutabakat imzaladık. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 6 milyar dolar seviyesine çıktı. Serbest ticaret antlaşmasını en kısa zamanda sonuçlandırmayı kararlaştırdık.

- Ukrayna'nın Türk şirketlerine vereceği destekten eminim.

ABD'nin Esed açıklaması

- Esed'in başında olduğu bir Suriye'nin artık huzura refaha ermesi kesinlikle mümkün değildir. Amerikan yönetiminin de kurumlarının da böyle bir katilin arkasında yer alacağına ihtimal vermiyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler