YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan uçak açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile birlikte düzenlediği basın toplantısında indirilen Suriye uçağı ile ilgili açıklama yaptı.
Erdoğan'dan uçak açıklaması
11 Ekim 2012 / 18:26 Güncelleme: 11 Ekim 2012 / 19:57

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesiyle ilgili, "Yolcu uçaklarıyla savunma sanayiine ait malzeme taşınamaz. Hava sahamızdan böyle bir şeyin geçmesi kurallara aykırı" dedi.
Başbakan Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye-Kazakistan "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi" toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Moskova'dan Şam'a hareket eden Suriye yolcu uçağının, Türkiye hava sahasına girdikten sonra 'askeri kargo' taşıdığı gerekçesiyle jetler tarafından Esenboğa Havalimanı'na indirilmesine ilişkin soruları cevapladı.

Başbakan Erdoğan, Suriye uçağının Esenboğa Havalimanı'na indilmesinin ardından yolcuların her türlü ihtiyacının giderildiğini dile getirerek, "İçeride herhangi bir sağlık noktasında sıkıntı olur diye her türlü tedbir alınmıştı. İçeriye her türlü doktor gönderildi. Biz her halükarda tedbiri elden bırakmadık" dedi.

Gelen ihbar üzerine araştırmaların yapıldığını belirten Erdoğan, "Görüldü ki içeride maalesef bu tür malzemeler var. Bu malzemelerle ilgili olarak çalışmalar yapıldı. Bunlar tutanaklarla tespit edilmek suretiyle araştırmalar yapıldı. İncemelerin ardından bunlar ilgili birimlerimize gönderildi. Malzemelerin neler olduğu konusunda çalışmaları birimlerimiz yürütüyor" diye konuştu.

"Gerek gönderen yer, gerekse gönderilen yer bunları hepsi belli" diyen Erdoğan, "Konuyla ilgili açıklamaları ilgili birimlerimize yaptık. Bu noktada ben bir açıklama yapmak istiyorum. Yolcu uçaklarıyla savunma sanayiine ait malzeme taşınamaz. Hava sahamızdan böyle bir şeyin geçmesi kurallara aykırı. İnceleme sürüyor, gerekli olduğu takdirde açıklama yapılacak" ifadelerini kullandı.

"Rus makamlarının açıklama istediği, Suriye'nin Türkiye'yi korsanlıkla suçladığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretini bu yüzden ertelediği" yönünde iddialarını bulunduğuna ilişkin soru üzerine Başbakan Erdoğan, "İhbar konusunda açıklama olmaz. İhbarın nereden yapıldığı açıklanmaz. Putin'in ziyaretinin iptalinin bu konuyla alakası yok. Putin ziyaretini 4 gün önce erteledi. 3 Aralık'ta gelecek" cevabını verdi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler