YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Tezkere Açıklaması
Başbakan Erdoğan: İlk Bakanlar Kurulu toplantısında parlamentoya gidecek şekilde hazırlıklar yapılacaktır.
Erdoğan'dan Tezkere Açıklaması
21 Eylül 2009 / 14:11 Güncelleme: 21 Eylül 2009 / 14:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi operasyon tezkeresinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısında meclise gönderilmesi için hazırlık yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, BM Genel Kurul görüşmeleri ve G-20 Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'ye gitti. ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, heyette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile milletvekillerinin yer alacağını kaydetti.

Erdoğan, BM Genel Kurul görüşmelerinden önce 22 Eylül'de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon başkanlığında düzenlenecek olan iklim değişikliği konusunun görüşüleceği yüksek düzeyli toplantıya katılacağını söyledi.

192 ülkenin katılacağı BM Genel Kurulu görüşmelerine 130 ülkeden devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katılım olacağını aktaran Erdoğan, G-20 Zirvesi'ne de katılarak bir konuşma yapacağını kaydetti. Erdoğan, 27 Eylül'de ise Türkiye'ye geri döneceğini söyledi.

Basın toplantısının ardından soruları cevaplandıran Erdoğan, gündeme gelmesi halinde demokratik açılım konusunu da katılacağı toplantılarda gündeme getirebileceğini söyledi. Erdoğan, "Çünkü olumsuz kampanyalar sürdürüldüğüne göre bizimde olumlu neticelerini oradaki dostlarımızla paylaşmamızda fayda var. Ancak bu seyahatin amacı bu değil. Şuanda BM'nin geçici üyesiyiz. G-20 Zirvesi var. Bu çerçevede diğer birçok etkinliklerle bu seyahati zenginleştirme amacındayız" dedi.

Başbakan Erdoğan, demokratik açılımın bir milli birlik projesi olduğunu en başından beri tekrarladıklarını ifade ederek, "Milli birlik projesi demokratik açılım çerçevesinde sürdürülmektedir. Başta terör olmak üzere, Alevi Çalıştayı var ki oda ülkemizin sorunlarından bir tanesi, devam eden Ermenistan'la ilişkiler konusu, o da sorun alanlarından bir tanesi. Bu konuyla ilgili devam eden çalışmaları olumlu noktalara taşıma gayretindeyiz. Bir işsizlik sorunu, azınlıkların kendi sorunları var. Sorun alanları nelerse demokratik açılımla sürdürüp, sorun alanlarını asgariye indirip milli birlik projesini sunup, milli birlik gayreti içinde olacağız" şeklinde konuştu.

Demokratik açılımın AK Parti'nin veya iktidarın bir projesi olarak yansıtılmamasını isteyen Erdoğan, "Bir milli birlik projesi olarak herkesin elini taşın altına koyması lazım. Bu bir milli proje olarak yansısın istiyoruz. Arzumuz katılımın çok daha geniş kapsamlı olması ve toplumsal mutabakat sağlanması. Bu mutabakatın içinde yer almak isteyenlere eyvallah, yer almak istemeyenler kusura bakmasın, biz yolumuza devam etmek zorundayız. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında halkın büyük bir kısmının beklentisi olduğunu görüyoruz" dedi.

TEZKERE İLK BAKANLAR KURULU'NDA...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi tezkeresiyle ilgili bir soru üzerine ise, "Ben konu ile ilgili müsteşarıma gerekli talimatı verdim. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında parlamentoya gidecek şekilde hazırlıklar yapılacaktır. Gazetelerin yazdığı şeyler söz konusu değil. Bizler parlamentoya bu konu ile ilgili yazımızı göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler