YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan tarihi ziyaret
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sincan Uygur Özerk Bölgesi, tarihte ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı tarafından ziyaret edilmiş olacak. Dolayısıyla bu ziyaret aynı zamanda tarihi bir nitelik de arz ediyor'' dedi.
Erdoğan'dan tarihi ziyaret
07 Nisan 2012 / 20:19 Güncelleme: 07 Nisan 2012 / 20:23

Başbakan Erdoğan THY'den kiralan özel uçakla Konya Havalimanı'ndan Çin'e hareketinden önce soruları da yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin Urumçi'de 2009 yılında yaşanan olayların Çin ziyaretinde gündeme gelip gelmeyeceğini sorması üzerine şöyle konuştu:

''Şunu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Geçmişte orada meydana gelen sıkıntıyı ifade biraz çirkin olacak ama kaşıma gayreti içerisine girmemiz doğru değil. Bizim yapmamız gereken orada bir entegrasyon içerisinde çalışmalar, zulme uğramadan oradaki kardeşlerimizin soydaşlarımızın yaşamasının teminine yönelik adımlardır.

Bunu başarırsak bu çok daha isabetli olur. Asla zulüm görmelerini istemeyiz. Ortada çok ciddi bir nüfus potansiyeli var. Urumçi'deki soydaşlarımızın... Uygur Türkleri'nden o bölgedeki nüfusuyla Hanların olsun, Çinlilerin olsun nüfusuna baktığınız zaman rakam belli. Milyarın üzerinde rakam var. Onların orada huzur içerisinde yaşamalarına yönelik biz ne yapabiliriz; Türkiye olarak bunun üzerinde durmak lazım. Entegrasyon içerisinde asimile edilmeden o insanların, soydaşlarımızın orada yaşamalarının teminini sağlayabilirsek en isabetli yol budur.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler