YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan şike bombası
Erdoğan'dan şike bombası
29 Mart 2012 09:46
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, futbolda şike davasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Şike davasıyla ilgili Platini'ye Thatcher örneğini verdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Holiganlar yüzünden Thatcher İngiliz takımlarının Avrupa’ya çıkışını 5 yıl yasakladı. Ne oldu? Kendi aralarında gayet güzel devam ettiler. Döndükleri sene de şampiyon oldular” dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore’den İran’a giderken uğradığı Kazakistan’ın Almatı Havaalanı’nda gazetecilere gündemi değerlendirdi. Seul’deki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde görüştüğü liderlere Suriye’deki katliamları anlattığını belirten Erdoğan, “Bütün dünya bizim bu konudaki hassasiyetimizi takdir ediyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de Türkiye’nin kaygılarını aynen paylaşıyor. Rusya uluslararası müdahaleye karşı, ancak katliamların durması konusunda Türkiye ile aynı noktada bulunuyorlar” diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan şu mesajları verdi:

NÜKLEER SÜREÇ TÜRKİYE’DE

İran’ın nükleer çalışmalarına ilişkin P5+1 toplantısının İstanbul’da yapılması teklifimiz kabul gördü. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bizzat kendilerinin kabul ettiğini söyledi. İran da daha önce kabul etmişti. Süreç yeniden Türkiye’de devam edecek.

ÖZEL OKULLARA DEVLET DESTEĞİ

Yeni eğitim yasası 4+4+4 için anket çalışmaları  ve farklı değerlendirmeler yaptık. Nimet (Çubukcu) Hanım’ın bakanlığı döneminde yapılan Eğitim Şurası’nda bu konuda çalışmalar başladı. Arkadaşlara ayrıca, ‘Dünyadaki uygulamaları da getirin’ dedim. Yeni düzenlemeyle ‘hizmet alımı’ ile eğitim ve öğretim başlattığımızda, anında özel okul şansı doğacak. ‘Hizmet alımı’ ile öğrenci başına ücret ödeyerek özel okullara destek vereceğiz.

DERSANELER VATANDAŞA KÜLFET

YGS ve LYS’yi de kaldıracağımız için, dersanelerin de kalkmasını arzu ediyoruz. Vatandaşa ciddi külfet oluşturduğunu görüyoruz. Ama artık doyuma ulaşmıştır. Belirli birikimleri ve kadroları var, onlar da okullaşsınlar. Biz de onlardan hizmet alalım. Özel hastanelerden hizmet alımı gibi... Üniversiteye giriş okul başarı puanları gibi kriterlerle belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün alt yapı çalışmaları var.

UZLAŞMA OLMAZSA B PLANI DA VAR

Yeni Anayasa çalışmaları iyi gidiyor. Cemil (Çiçek) Bey’le görüştüm. Ciddi bir hızlanmanın varlığından söz etti. Nisan’da yazımına geçmeyi planladıklarını söyledi. Temennim ‘kesintisiz anayasa...’ Sürecin uzlaşmayla halledilmesi yanlısıyım. Umarım Meclis’te grubu bulunan dört partinin temsilcileri, STK’ların da görüşlerini aldıkları bu komisyonda uzlaşmayı başarırlar. Arkadaşlara, ‘Bu süreci tıkayan biz olmayalım’ dedim. Çünkü derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Herkesin kırmızı çizgileri nedir görelim, değerlendirelim. Kısa süre önce milletin onayından geçen 26 maddelik bir paket var. Bunu geri çekemeyiz. Ama zenginleştirilmesine varız tabii. Eğer 4 parti birlikte uzlaşamazsa da B Planı, uzlaşabilen partiler ne yapabiliri görmek olur.

LİDERLER İSTİKAMETİ VERİR

Başbakan Erdoğan’a İran ziyaretinde kalabalık bir bakan grubu eşlik etti. Erdoğan, Almatı’da gazetecilere yaptığı açıklamada Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Dersanelerle ilgili bir çalışmamız yok” sözleriyle ilgili olarak, “Bu bizim arkadaşlarla kendi aramızda yürüttüğümüz bir çalışma. Liderler istikameti verir, alttakiler de gereken çalışmaları yapar” dedi.

BAŞBAKAN'DAN THATCHER FORMÜLÜ

Başbakan Erdoğan kurumların kapatılmasına sıcak bakmadıklarını belirterek, “Failler cezalandırılmalı, tüzel kişiler değil.

Siyasette de böyle. 4-5 kez kapatıyorsunuz. Yenisi kuruluyor. Kurumlar mağdur olmasın. UEFA Başkanı Platini’ye şikeden kulüp cezalandırılmasının yanlış olduğunu söyledim. Şike sahaya yansımış mı ona göre verilir. Aksi halde kulübü cezalandırmak neden? 8 takım birden ligden düşerse ne olur, futbol biter. Ceza davası ile futbol federasyonunun kararını birbirinden ayırmak lazım. İngiltere örneğini verdim. Holiganlar yüzünden Thatcher İngiliz takımlarının Avrupa’ya çıkışını 5 yıl yasakladı. Ne oldu? Kendi aralarında gayet güzel devam ettiler. Döndükleri sene de şampiyon oldular” dedi. STAR

Karışma bu İşe Başbakanım!
 // Has Uşak
Sayın Başbakanım!her kesin,her farklı kesimin Başbakanısın;karışma bu işlere futbola,siyaset girmesin ve yargı etkilenmesin.Alexs ve Yıldırımı kabul edib "Bucalamayın" gibi byenın hata idi ayni hataya düşmeyin.Yargı karar verir,yetmedi UEFA son noktayi koyacak zaten Avrupa'ya gitmemek hata olur......
29 Mart 2012 14:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler