YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan sert cevap
Erdoğan'dan sert cevap
07 Ocak 2011 20:07
Başbakan Erdoğan Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu. Yunanistan Başbakanı Papadreu'nun “Kıbrıs’ta işgal sürdükçe Türkiye AB üyesi olamaz” sözlerine Erdoğan"Sabrımızı test ediyorsanız bunun da bir sonu var" şeklinde cevap verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Büyükelçiler Konferansı'nda önemli açıklamalar yaptı.

Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun, “Türkiye Kıbrıs’taki işgalini bitirmeden Avrupa Birliği’ne üye olamaz”sözlerinin ardından kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, “Avrupa Birliği’nde Türkiye’ye uygulanan muamele hiçbir ülkeye uygulanmamıştır. 50 yıldır Türkiye oyalanıyor. AB Türkiye’yi istemiyorsa açıkça söylesin. Erzurumlular Dadaş’tır. Ve dadaşların özlü bir sözü vardır. ‘Dadaş öyledir ki, öldüğünde düşmanı dahi gözyaşı döker.’ Türkiye ne yaptı size” diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Ege’deki uçuşlar ve Kıbrıs konusunda sert açıklamalarda bulundu.Papandreu, 8 Türk savaş uçağının küçük bir Yunan adası üzerinde uçuş yaptığını ifade ederek, “Bunun anlamı neydi? Türkiye neyi ispatlamak istiyor? Bu hareketler, Türkiye'nin Ege’deki durumu değiştirmeyecektir” diye konuştu.

"KIBRIS'TA İŞGAL SÜRDÜKÇE TÜRKİYE AB ÜYESİ OLAMAZ"

Yunanistan Başbakanı Papandreu, “Türkiye için bu hareketler rutin olabilir ama Yunanistan için değil. Bu hareketler aramızda gerginlik oluşturuyor. Türkiye gerçekten barış istiyorsa, bu hareketlerin durması gerekir” dedi.

Kıbrıs sorununa da değinen Papandreu, “Kıbrıs’ta işgal sürdükçe Türkiye AB üyesi olamaz” diye konuştu.

"50 YILDIR SABREDEN BAŞKA ÜLKE YOK"

Başbakan Erdoğan ise sözlerine şöyle başladı: Türkiye AB üyeliği için 50 yıl sabreden bir ülke. Başka 50 yıl sabreden başka bir ülke var mı. Adeta sabır konusunda test ediliyoruz. Türkiye’yi istemiyorsanız açıkça söyleyin, Eğer bizi sabırda test ediyorsanız bununda bir sonu var. Dadaşlığımızı bir yere kadar devam ettireceğiz. Erzurumlular Dadaş’ı çok güzel tanımlar. Dadaş öyledir ki öldüğünde dair düşmanı gözyaşı döker.

“Erzurum'un işgali esnasında, çeteler tarafından işlenen cinayetler karşısında Rus askerlerinin göz yaşı döktüğü ifade edilir. Sarıkamış'ta donarak şehit olan askerlerimizin manzarası, Rus askerlerini ağlatacak kadar feci olmuştur.

Bizim tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda bir Centilmenler Savaşı olarak anılır. Zira kıyasıya savaşan iki cephe, kısa ateşkes aralıklarında birbirine kahve ikram edecek kadar centilmenlik içinde olmuştur.

Milli Kurtuluş Savaşımızın meşalesini burada, Erzurum'da tutuşturan Gazi Mustafa Kemal, askerlik hayatı boyunca birçok cephede, birçok ülke ordusuna karşı savaşmış olmakla birlikte, Cumhuriyetimizin ilanının hemen ardından, tüm bu ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmanın mücadelesi içinde olmuştur.Atatürkve Venizelos arasındaki ilişki bu şekilde olmuştur. Savaşların, çatışmaların özellikle de soğuk savaş anlayışının ülkelere artık kazandırmadığı, tam tersine kaybettirdiği bir çağda yaşıyoruz.”

"SORUNU KARŞILIKLI ÇÖZECEĞİZ"

Türkiye ne yaptı size. Neymiş Türkiye büyükmüş. Brezilya’da büyük. Yani dillenin altındaki baklayı çıkartamıyorlar. Ama biz anlıyoruz. İstiyoruz ki onlar anlatsın. Dünyada bunu görsün.

27 ülke oybirliği ile karar aldı. Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyon son bulacak. Son buldu mu? Hayır. Peki ben bir Başbakan olarak bir siyasetçi olarak, sorumluluk mevkindeki bir insan olarak ne yapayım. Karşımdakilerin yaptığı bu. Oy birliği ile bir karar alıyorsunuz ama karşınızdakiler bunu uygulamıyor.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs hep versin. Kusura bakma. Sorunu çözmek itiyorsan masaya geleceksin karşılıklı çözeceğiz.

Türkiye olarak biz sadece ve sadece barıştan yanayız. Kendimiz için istediğimiz kadar her ülkü için de barış ve refah istiyoruz.

Israrla söylüyorum biz artık silahlara değil eğitime, kile imha silahlarına değil çocukların umutla büyüyeceği yarınlara yatırım yapan bir dünya istiyoruz.

AA

başbakan ın kendisine yapması gereken telkin:Sakinlik...
 // ibrahim çelikoğlu
İsrail'in saldırısının boşuna olmadığını anladık ve bu güne kadar Ergenekon örgütünün din düşmanlığı üzerinden yaptığı,yapmak istedikleri eylemleri İsrail ve İsrail'i yönetenler tarafından yönlendirdiği ortaya çıktı.Papadreu'nunda bu şekilde davranışı provokasyon kokuyor.İsrail,Türkiye İran'ın yaptığı gibi yapıp yön değiştiriyor diye itham ederken,ne yapmak istediğini iyi biliyor.Provokasyon..Başbakan AB'nin içlerine almıyacağını iyi ...
07 Ocak 2011 22:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler