YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan savcı Öz değerlendirmesi
Erdoğan'dan savcı Öz değerlendirmesi
30 Mart 2011 20:31
Başbakan Erdoğan, İngiltere ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesinin yürütmenin ya da yasamanın değil, HSYK'nın konusu olduğunu belirterek, ''Ben yargının işine karışamam, yargı da benim işime karışmamalı'' dedi.

Başbakan Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, HSYK kararnamesiyle ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten 3 Cumhuriyet Savcısı'nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandığının anımsatılarak, ''Bununla ilgili çeşitli yorumlar var. Muhalefetten, 'hükümetin attığı adım' yorumları, sizin partinizden dava süresinin uzayabileceği kaygıları dile getiriliyor. Bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz'' sorusu üzerine, ''Bu konu yürütmenin konusu değil, yasamanın konusu değil. Bu konu HSYK'nın konusudur'' dedi.

Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Eğer hukuk devleti içinde Anayasa'nın belirlediği görevleri hepimiz kendi çerçevesi içinde yürütürsek hiçbir mesele kalmaz. Ben yargının işine karışamam, yargı da benim işime karışmamalı. Hepimiz eğer işimizi başarılı bir şekilde sürdürürsek zaten o zaman bu sorulara da gerek kalmayacaktır. Benim arkadaşlarımdan kim bu tür yorum yaptıysa bilemem. Eğer yapmışsa yanlış yapmış. Şunu zaten söylüyoruz; gecikmiş adalet adalet değildir. Bir an önce bu adımların atılması gerekir diyoruz ki Yargıtayda, Danıştayda dairelerin çoğaltılması ve çalışanların adedinin artırılması noktasında bizler yasama olarak adım attık, görevimizi yaptık. Bundan sonra artık yine yargı görevini yapacaktır. Artık yeterli eleman sayısı vardır, daireler artırılmıştır. İnşallah üst yargıda bu tür gecikmeler olmayacaktır. Temennim odur ki ilk adım mahkemelerinde de daha süratle neticeler alınır. Bu tutukluluk süreçleri uzamaz, daha kısa zamanda biter. Bu bizim temennimizdir. Bunun daha ötesine gitmek bizim görev alanımız değil.'' AA 

deve deve deveci...
 // ibrahim çelikoğlu
Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye,nerem doğruki demiş.Türkiye'yi elinde sıkıca tutan emperyalistler doğrultmacıları yollamıyorsa bunun birtek manası,anlamı varddır."Sizlerle barış yapamayız,bizim kölemiz olmaya mahkumsunuz."dur.Bunları böyle girişime yönelten,zemin hazırlayanlardır.Bu memlekette hiç bir şey yerli yerine oturmaz.Hayal kurulur,kurgu filimleri gibi.Birgün ümit,öbürgün uımut.Ölme eşşeğim ölme bahar geliyor.Baharın geleceği yok.Çöle y...
30 Mart 2011 21:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler