YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Rusya'ya sert tepki: Eğer dostluğumuzu kaybedelerse...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlali ile ilgili, "Sabretmemiz mümkün değil, bunu kabullenmek Türkiye'ye yakışmaz" dedi.
Erdoğan'dan Rusya'ya sert tepki: Eğer dostluğumuzu kaybedelerse...
06 Ekim 2015 / 13:53 Güncelleme: 06 Ekim 2015 / 14:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Başbakanı ile ortak basın toplantısında konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Denizlerde 60 bin mülteci kurtardık

Hristiyan Ezidi ayrım yapmadan Suriyelileri misafir ediyoruz.

Biz açık kapı politikası uyguladık. Varil bombası felaketlerini yaşayan Suriyelilere kapılarımızı kapatamazdık. Bizim denizlerde kurtardığımız mülteci sayısı 60 bin. Yani ölüme mahkum edilmiş insanları da kurtarıyoruz. Bizim insanlık görevimiz bunu gerektiriyor.

Bunu kabullenmek Türkiye'ye yakışmaz

Suriye krizi, savaşın sona ermesi, Esed'in artık burayı bırakıp gitmesi noktasında hassasiyeti olanlar var, olmayanlar var. 350 bin insanın ölümüne neden olan bir devlet terörü estiren bir kişi şu anda Suriye'nin başındadır ama bunu korumaya çalışanlar var. İran bunlardan bir tanesidir. Rusya bunlardan bir tanesidir. 

Bunu koruma çalışanlar işte şu anda Rusya'nın Suriye'de yaptığı ve orada kendine ait bir üs hazırlama gayreti ve bunun yanında bizim sınırlarımızı ihlal etme olayı. Bu tabii NATO'nun da dün biliyorsunuz bu konuyla ilgili sert bir ültimatomuyla karşılık bulmuştur. Buna tabii bizim sabretmemiz mümkün değil."

Rusya dostluğumuzu kaybederse çok şeyi kaybeder. Bunun bilinmesi lazım.

Terörle mücadele, PKK DHKPC ve IŞİD ile ortak bir mücadele yürütüyoruz.  DAİŞ'le savaşıyor diye El Nusra'yı iyi görmemiz mümkün mü? DAEŞ'le savaşıyor diye de PKK'yı iyi görmek mümkün değil. Ancak bunu böyle algılamayan ülkeler olduğunu biliyoruz. 

Kürt vatandaşlarımla PKK aynı değildir

"Benim Kürt vatandaşlarımla bölücü terör örgütü PKK aynı değildir. O ayrıdır o ayrıdır. Kürt vatandaşlarım benim vatandaşımdır, onlara hizmet etmek de bizim görevimizdir. Bugüne kadar bu hizmeti cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekliyle biz yaptık, hala da yapıyoruz, yapacağız."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler