YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Putin'e Ukrayna uyarısı
Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi yapan Başbakan Erdoğan, krizin aşılması için uluslararası hukuka uyulması gerektiğine işaret etti
Erdoğan'dan Putin'e Ukrayna uyarısı
05 Mart 2014 / 07:30 Güncelleme: 05 Mart 2014 / 11:30

Sabah'ın haberine göre Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 25 dakika süren görüşme Başbakan Erdoğan'ın talebi üzerine gerçekleşti. Görüşmede, Ukrayna ve Kırım Özerk Bölgesindeki son gelişmeler ele alındı.

Başbakan Erdoğan ülkedeki krize çözüm bulmanın en başta Ukraynalıların görevi olduğunu belirterek söz konusu ülkedeki istikrarsızlığın tüm bölgeyi olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan mevcut krizin aşılmasında uluslararası hukukun ve devletlerarası ilişkilerin temel prensiplerine uyulmasının önemli olduğunu ifade etti. Erdoğan, Kırım'ın asli unsurları olan Tatar ve Rus toplumlarının Ukraynalılarla birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamalarını sağlayacak zeminin elbirliğiyle oluşturulması gerektiğine de değindi.

'Ukrayna çok gergin'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Ukrayna Büyükelçisi Sergiy Korsunskyi, Türkiye ve Ukrayna'nın starejik ortak olduğunu hatırlattı. Korsunskyi, Ukrayna'daki durumun çok gergin olduğunu vurgulayarak, "Kırım'da çok sayıda Rus askeri var.

Bu sabah Putin, orada bulunan askerlere geri dönmesini söyledi. Umarız bu tüm Kırım'ı kapsar. Türkiye'den yüksek beklentilerimiz var. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, AB, G-7 ülkeleri bizleri destekliyor" dedi. Çavuşoğlu ise "Rusya, Ukrayna'nın sınır bütünlüğüne saygı duyar. Aynı saygıyı AB'den de bekliyoruz. İsteğimiz Ukrayna'nın sınır bütünlüğünün korunması" şeklinde konuştu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler