YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan paralel yapıyla mücadeleye devam vurgusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devletimiz ve milletimiz için bir tehdit haline dönüşen paralel devlet yapılanmasıyla ülkemizde ve dünyanın her yerinde mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz" dedi.
Erdoğan'dan  paralel yapıyla mücadeleye devam vurgusu
13 Mayıs 2015 / 20:30 Güncelleme: 13 Mayıs 2015 / 20:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile ülkenin en büyük camisi olacak Tiran Namazgah Camii'nin temel atma törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada caminin en kısa zamanda hizmete girmesini temenni eden ve burada yapılacak ibadetlerin Allah katında makbul olmasını dileyen Erdoğan, caminin Tiran’a kazandırılmasında emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığına ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkürlerini iletti. 

Arnavutluk’un her köşesinde, iki ülkenin ortak tarihine ait eserler bulunduğunun altını çizen Erdoğan, TİKA Arnavutluk'ta eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden kültürel mirasın korunmasına kadar geniş bir yelpazede tam 248 proje gerçekleştirdi. 

"Paralelle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz"

Türkiye'de paralel devlet yapılanmasıyla mücadele edildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşün bu yapıyı, resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz."

Erdoğan, "Açık konuşuyorum; bu örgütün yanında yer alan ülkemizin de, milletimizin de karşısına geçmiş demektir. Arnavutluk’taki hiçbir kardeşimin, hiçbir kurumun bu örgüte ve onun mensuplarına asla yüz vermeyeceğine, müsamaha göstermeyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani'nin konuşması

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani de Tiran'da Allah'ın evinin temellerini atmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bulunduğumuz yer çok değerlidir. Tirana şehrinin kurulduğu 400 yıl önce tam da burada Müslümanlar ibadetlerini yapmışlardı. Enver Hoca zamanında komünistler bunu engelleyene kadar. Tüm dini yapılara yapılan saldırılar sürerken bile tüm dinler burada ibadetlerini yapabildiler" ifadesini kullandı. 

Nişani, temel atma töreninin, iki ülke Diyanet İşleri Başkanlıkları arasındaki 25 yıllık iyi ilişkilerin ve Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığının Arnavutluk'taki Müslümanlara verdiği desteğin göstergesi olduğunu vurguladı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler