16 Aralık 2017 Cumartesi
 • Altın156,133
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1548
 • İstanbul15 °C
 • Ankara-3 °C
 • İzmir15 °C
 • Konya-2 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya12 °C
 • Diyarbakır-3 °C
 • Bursa11 °C
 • Kayseri-4 °C
 • Kocaeli5 °C
 • Şanlıurfa3 °C
 • Gaziantep4 °C
 • İçel13 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan 'paralel' talimatı
Erdoğan'dan 'paralel' talimatı
26 Ocak 2016 16:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel devlet yapılanmasıyla mücadelede Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) "Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız" talimatı verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 300 kaymakamla "Kaymakamlar Toplantısı"nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen programda konuşan Erdoğan, sadece kanun çıkarma, kanunu değiştirme, yönetmeliklerle ve diğer mevzuat düzenlemeleriyle uğraşmanın sorunu çözmediğini, mevzuatla birlikte hatta mevzuattan önce zihniyeti değiştirmek gerektiğini belirtti.

"Zihniyet değişmedikçe siz hangi kanununu çıkartırsanız çıkartın, hangi yönetmeliği değiştirirseniz değiştirin, uygulama aşağı yukarı aynı kalıyor" diyen Erdoğan, "Bu bakımdan Türkiye'nin sistem reformuyla özellikle yönetici reformunu da gerçekleştirmesi gerekir. Kurumsal organizasyon olarak idareyi yenilemek nispeten kolayken idare-i maslahatçı anlayışı değiştirmek çok zordur. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için idari reformlarını zihniyet reformuyla desteklemesi gerekiyor. Vizyon sahibi, yetişmiş, kendini sürekli bilgi ile besleyen ve yenileyen, liderlik vasıflarına sahip idarecilerimizin sayısını ne kadar çoğaltırsak hedeflerimize ulaşma şansımız da bir o kadar aratacaktır" ifadelerini kullandı.

"STATÜKONUN GARDİYANLIĞINI YAPAN BÜROKRASİ, ÜLKEYE SADECE PATİNAJ YAPTIRIR"

"Statükonun gardiyanlığını yapan bir bürokrasinin ülkeye sadece patinaj yaptıracağını" söyleyen Erdoğan, kaymakamlara, "Mevzuat şöyledir, böyledir, yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir tarafa, hemen siz zihinsel inkılabınızı devreye sokun, 'Ben bunu bu şekilde yaparım' deyin ve yapın. İşte bu, iradeyi kullanmaktır, bu iradeyi kullanın. Kim için kullanıyorsunuz bu iradeyi? Vatandaş için. Hiç çekinmeyin kullanın. Sorun üreten, sorunlar karşısında pes eden değil, çözüm üreten dirayet sahibi yöneticilere sahip olmadan bunu gerçekleştiremeyiz. Siz çözüm makamısınız. Unutmayın. Onun için de çekinmeden çözüm üretin. Sorunlar karşısında ya bir yol bulan ya da bir yol açan idarecilerle birlikte yürümek istiyoruz. Mesele bu" tavsiyelerinde bulundu.

Türkiye'nin önündeki sıkıntıların bu ihtiyacı her geçen gün daha da artırdığını dile getiren Erdoğan, bölücü terör örgütü PKK'nın Türkiye'nin Güneydoğusundaki bazı ilçelerde ve mahallelerde her türlü ahlaksız yöntemi kullanarak hakimiyet tesis etmeye çalıştığını belirtti. Örgütün güdümündeki partiye mensup belediyelerin tamamen bunların kontrolü altına girdiğini vurgulayan Erdoğan, ayrıca diğer kurumlarda çalışan kimi kamu görevlilerinin de gizli veya açık destek verdiklerini söyledi.

ERDOĞAN'DAN DDK'YA 'PARALEL' TALİMATI

Devlet Denetleme Kurulu'na "Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız" talimatı verdiğini açıklayan Erdoğan, bu konunun tamamen bir devlet meselesi, devletin güvenliği meselesi olduğunun altını çizdi.
Erdoğan, "Bu konuda herhangi bir ihmali, herhangi bir yanlışı olan kim olursa olsun mutlaka hak ettiği cezayı görecektir. Sizlerden paralel devlet yapılanmasıyla ilgili çalışmaları daha dikkatli ve kararlı bir şekilde yürütmenizi istiyorum. Paralel yapıyla mücadelede desteğim daima yanınızdadır. İstediğiniz anda özel kalemime telefonla arayarak bu bilgileri verebilirsiniz. Çünkü bizzat kendim bu işi takip ediyorum. Devlet Denetleme Kurulu'nun da birinci derecede görevi budur. Bu mücadelede herhangi bir engelle karşılaşan, sıkıntı, sorun yaşayan doğrudan bu bilgiyi bana aktarmalıdır" diye konuştu.
Ülke ve millet olarak bir yandan bölge ve iç sorunlarla mücadele ederken diğer yandan da yeni Türkiye'nin inşası çalışmalarını adım adım yürüttüklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"İstikrar ve güven ortamının yeniden tesisiyle birlikte ekonomide ve demokraside kısa bir süre de olsa kesintiye uğrayan reformları devam ettirme kararındayız. Yeni anayasa bu reformlarımızın en önemli unsurlarından biridir. Başkanlık sistemi tartışmaları da bu çerçevede sürmektedir. Üstlendiğiniz görevler sebebiyle Türkiye'nin imkanlarını ve eksiklerini en iyi sizler biliyorsunuz. Birikimlerinizi hem yeni anayasa hem de başkanlık sistemi tartışmalarına katkı sağlayacak şekilde bakanlığımız aracılığıyla bir araya getirmenizi faydalı olduğunu düşünüyorum."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler