YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Musevilere kutlama
Erdoğan'dan Musevilere kutlama
07 Nisan 2012 21:57
Başbakan Erdoğan, Musevilerin Hamursuz Bayramı'nı kutladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı'nı kutladı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

İsrailoğullarının, Mısır'da, Hz. Musa önderliğinde kölelikten kurtuluşlarını simgeleyen ve tüm Musevi alemi için derin manalar içeren Hamursuz Bayramı'nı tebrik ettiğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin, farklı medeniyetlerin, farklı inanç, din ve kültürlerin asırlar boyunca barış içinde, yan yana ve beraberce yaşadığı bir iklime sahip olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Üç semavi dinin tapınaklarının; camilerin, kiliselerin, havraların aynı semtte, aynı mahallede birbirine komşuluk ettiği; ezan, hazan ve çan seslerinin aynı anda gökyüzüne yükseldiği bu topraklar, bütün insanlığın özlem duyduğu hoşgörü medeniyetinin de en canlı, en güzel örneğidir.

Yunus Emre'nin 'Yaratılanı severiz Yaratan'dan ötürü' anlayışının tecessüm ettiği bu coğrafyada, her toplum, kendi dinini, kendi inancını, kendi gelenek ve göreneklerini yaşamakta, kendi bayramlarını kutlamakta özgürdür. Keza, yaklaşık 600 yıldan bu yana bir arada yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız da kendi dinlerini, adetlerini, gelenek ve göreneklerini, özgürce yaşamaktadır.

Bu düşüncelerle, Musevi vatandaşlarımızın 'Pesah Bayramı' olarak da bilinen Hamursuz Bayramı'nı bir kez daha tebrik ediyor, kendilerine esenlik ve huzur dolu günler diliyorum.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler