YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan mesaj...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amasya Tamimi'nin yayınlanışının yıl dönümü nedeniyle Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz'e bir mesaj gönderdi...
Erdoğan'dan mesaj...
22 Haziran 2011 / 12:20 Güncelleme: 22 Haziran 2011 / 12:21

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amasya Tamimi'ndeki ruh ve şuura, aynen sahip çıktıklarını, aynı azim ve kararlılıkla Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıl dönümüne hazırlandıklarını bildirdi.

Mesajında, Amasya Tamimi ile birlikte milli mücadelenin fikir boyutundan eylem boyutuna taşındığını, aziz milletin işgale karşı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya ilan edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Tamimi'nde yer alan 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözü, genelgenin İstiklal mücadelemiz için büyük ehemmiyet arz ettiğini ortaya koymaktadır. Amasya Tamimi, milli irade esasına dayanan Büyük Millet Meclisimizin ve tam bağımsız Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ilk kuruluş belgesi olarak da bizim için ayrı bir öneme sahiptir.

Bugün 92'nci yıl dönümünü idrak ettiğimiz Amasya Tamimi'ndeki ruh ve şuura aynen sahip çıkıyor, aynı azim ve kararlılıkla Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümüne hazırlanıyoruz.

Yüzyılın başında tarih sahnesinden silinmek istenen aziz milletimiz, ne mutlu ki her türlü zorluk ve tehdidin üstesinden gelerek, Türkiye'yi yüzyılda dünyanın en itibarlı, en güçlü devletlerinden biri haline getirmiştir.

Bugün, milletçe elde ettiğimiz bu başarıların altında, o günlerde Amasya Tamimi'ne de yansımış olan inanç ve kararlılık yatmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Amasya Tamimi'nin yayınlanışının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyor, bütün Amasyalı kardeşlerimi sevgiyle selamlıyorum.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler