YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Merkel'e tepki: Yüzüme nasıl bakacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanların soykırım kararının kıymetinin olmadığını söyledi. Erdoğan, “Türkiye gibi bir dostu kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Merkel elinden geleni yapacağını söylemişti. Böyle bir karardan sonra bana hangi yüzle bakacak” dedi.
Erdoğan'dan Merkel'e tepki: Yüzüme nasıl bakacak!
04 Haziran 2016 / 06:58 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 07:11

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika gezisinin 3. durağı Somali'ye geçerken uçakta beraberindeki basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Alman Parlamentosu 1915 olaylarına ilişkin malum tasarıyı onayladı... Sizin 'Sorunları azaltmak, dostları çoğaltmak lazım' biçiminde bir sözünüz var. Son gelişmenin ardından ardından nasıl mümkün olacak bu?

Önemli olan niyetin ve gayretin o yönde olmasıdır. Sizin niyetiniz ve gayretiniz bu olmakla birlikte, karşınızdaki dost olmamakta direniyorsa zaten yapılacak bir şey kalmaz. Ama biz, 'Niyet hayır, akıbet hayır' diyoruz.

Dolayısıyla bizler dostlarımızı çoğaltmanın gayreti içinde olacağız. Ama aksi şekilde davrananlar, önemli bir dostlarını kaybetmiş olurlar. Niye önemli bir dost diyorum? Çünkü bizim orada 3 milyonu aşkın insanımız var.

Bunların Alman ekonomisi içerisinde çok ciddi potansiyeli var. Tabii ki orada parlamento içinde yapılan tartışmaların, konuşmaların notları henüz bana ulaşmış değil. O notlar üzerinden bir değerlendirme yapacağız. Dışişleri Bakanlığımız, bugün o kararla ilgili gerekli açıklamayı da yaptı.

KIYMETİ HARBİYESİ YOK

Alman parlamentosunda alınan o kararın, esasen bir kıymeti harbiyesi yok. Bizim 1915 olaylarıyla ilgili yaklaşımımızın ne olduğu ortada. Birileri o tür bir karar aldı diye tarihimiz değişecek değil.

Farkında olmadıkları konu şu: Türkiye gibi bir dostu kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Dediğim gibi Türkiye'ye dönmemin ardından, Başbakanımızla, Dışişleri yetkililerimizle oturup konuşacağız, gerekli değerlendirmeleri yapacağız.

Nitekim Almanya'daki Büyükelçimiz istişare için Türkiye'ye çağrıldı. Onun da görüşleri alınacak. Ne yapacağımıza, yapacağımız değerlendirmeler neticesinde karar vereceğiz.

Yahudi soykırımını yapan, Holokost'un faili olan Almanya, acaba deyim yerinde ise kendine ortak mı arıyor?

Holokost ile 1915 olayları arasında herhangi bir benzerlik yok. 1915 olayları ile AİHM'in aldığı karar da son derece açık. AİHM kararında, Ermeni anlatısının mutlak gerçek olmadığı ve özgürce tartışılabileceği, Ermeni anlatısını sorgulayan görüşlerin ifade özgürlüğünün mutlak koruması altında olduğu, 1915 olayları ile Holokost arasında benzerlik kurulamayacağı açıkça ifade ediliyor. Bu tespitler hukuken de bağlayıcı. AİHM, bunları açık ve net olarak söylüyor.

KENDİLERİNE TALİMAT GELMİŞ

Türkiye'nin mülteci politikasına karşı bir adım olarak yorumlamak mümkün mü?

Geri Kabul Anlaşması, vize serbestisi gibi meseleler, AB'yle ilgili konular. Bizim bu konulardaki tavrımızın ne olduğu da belli. Bunu Dünya İnsani Zirvesi sırasında Şansölye Merkel'e de anlattım.

Söz konusu iki konu eş zamanlı olarak yapılmak durumundadır. Eş zamanlı olarak yapılmazsa, biz de gerekli adımı atmayabiliriz. Yani Geri Kabul Anlaşması'nın TBMM'den, Bakanlar Kurulu'ndan geçmiş olması bu işin artık bitmiş olduğu anlamına gelmez. O işin bizim Göç İdaresi'nden de ayrıca geçmiş olması.

Peki Türkiye, Alman parlamentosunda onaylanan karara karşı ne gibi adımlar atacak?

Alman parlamentosunun kararı hayra alamet bir adım değil. Dediğim gibi önce gereken değerlendirmeleri yapmamız lazım. Öfke ile kalkıp zararla oturmak bize yakışmaz.

Bu çerçevede Almanya'ya karşı ekonomik tedbirler gündeme gelebilir mi?

Bu tür şeyleri konuşmak için erken. Tekrar söylüyorum. Önce oturup olayı iyi değerlendirmemiz lazım. Ama enteresan olan bir şey var. Burada da bir üst akıl var. Niye mi? Düşünebiliyor musunuz, oylamada bir ret, bir de çekimser, bir de oylamaya katılmamış olanlar var.

Almanlar için bu kadar milli bir mesele mi bu? Geçen sene 1915 olaylarının yüzüncü yılıydı. Böyle bir tasarı niye geçen sene oylanmadı da bu sene oylandı. Bunlar düşündürücü tabii!

Üst akıldan kendilerine böyle bir talimat gelmiş olmalı ki böyle bir adım attılar. Şimdi merak ediyorum: Alman yöneticiler böyle bir karardan sonra benim şahsıma, Başbakanımıza hangi yüzle bakacaklar acaba?

ALMAN EKOLÜ OPERASYON PEŞİNDE

Şansölye Merkel'in oylamaya katılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birkaç gün önce yaptığımız telefon görüşmesinde, elinden geleni yapacağını söylemişti. Ben 40 yıldır siyasetin içindeyim. Grubun ikna edilememesini anlayamıyorum. Keşke katılıp oyunu verseydi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, karanın günlük siyasi gelişmelerle ilgili olabileceğini söylüyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Mülteci konusu ile ilgili olabilir mi mesela?

Az önce verdim bunun cevabını. Mülteciler meselesi Avrupa Birliği ile alakalı. Türkiye olarak biz bu konuda, iyi niyetimizi ortaya koyduk. AB'ye verdiğimiz sözlerin arkasında durduk. Ama bunlar sözlerinin arkasında durmadılar: Ne söz verdikleri maddi katkıyı ödeme noktasında, ne de diğerler konularda!

Türkiye-Almanya ilişkilerinin bu noktaya gelmesi, Türkiye-AB müzakerelerini olumsuz etkiler mi?

Almanya'yla olan hadiseye, Almanya'yla alakalı bir mesele olarak bakmak lazım. Bunu bir Türkiye-AB olayı gibi görmek doğru olmaz. AB olayını ayrı değerlendirmek lazım.

Rusya'dan pozitif adımlar bekliyoruz

Türkiye-Rusya ilişkileriyle ilgili olarak gerek Putin'in gerek sizin pozitif açıklamaları oldu. Ama diğer Rus yetkililer, farklı şeylerden de söz ediyorlar...

Ben Putin'in açıklamalarına itibar edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Putin ve sizin açıklamalarınızı ilişkilerin geleceği açısından iyimserlikle değerlendirebilir miyiz?

Negatif yaklaşımlar sergilemenin, buna fırsat verecek açıklamalar yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. İyi siyaset, Rusya ile Türkiye gibi iki büyük ülke arasındaki ilişkilerin önünü tıkamayı değil, önünü açmayı esas almalıdır. Dolayısıyla olmayacak taleplerden söz etmek doğru değil. Neler yaşandığını herkes biliyor.

Hava sahamıza yönelik ihlaller daha önce zaten konuştuğumuz bir meseleydi. Olay, aidiyeti belli olmayan uçakların hava sahamızı ihlal etmeleri, uyarılara da cevap vermemeleri neticesinde yaşandı. Angajman kuralları neticesinde hava sahamızda vurulan uçak Suriye'ye düştü.

Kurtulan pilot ise Suriye'deki muhalif unsurlar tarafından öldürüldü. Türkiye o pilotun naaşını alabilmek için de yoğun çaba harcadı.

Bir Ortodoks papaz ile dini vecibelerin yerine getirilmesi dahil, pilotun naaşı konusunda azami hassasiyet sergilendi. Hatta Rusya'ya naaşı uçaklarımızla göndermeyi teklif ettik, kendi uçaklarıyla götürmek istediler. Biz Türkiye-Rusya ilişkilerinin böyle bir hadiseye kurban edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.

 

YENİ ŞAFAK

Avrupa kültürü
 // CEM
Yani Avrupa kültüründe pişkinlik var dır.Yani bizdeki kösele surat tabiri.Çoğu Avrupalıya ana avrat sövsen bizdeki gibi fazla tepki vermez.Hatta bazıları sorun yok istiyor sa yat der...
04 Haziran 2016 Cumartesi 11:27
onlar bakarda
 // mustafa
onlar bakarda sen nasıl hala dost muttefik ülke kelimesini kullanacaksınız. yillarca pkk yi besleyen. Fransız alman abd değilmi. yıllarca yüzüne bakmadım ki şimdi bakmasın....
04 Haziran 2016 10:51
1
 // 1
yani arz talep meselesi sen bakarsan oda bakar onca serefsizliklerine rağmen yine onlarlasin bize yol arkadaşlarını gösterme biz görüyoruz gün geçtikçe de alternatifiniz bulunsun bulunmasın bu millet sonunuzu getirebilir......
04 Haziran 2016 10:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler