YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan liderlere mektup
Erdoğan'dan liderlere mektup
09 Temmuz 2010 19:00
Başbakan Tayyip Erdoğan 14-15 Temmuz'da görüşmek için liderlere mektup yazdı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Ana muhalefet lideri başta olmak üzere diğer bazı partilerin liderlerine randevu talebi bugün itibariyle yazılmıştır ve gelen cevaplara göre de Sayın Başbakanımız TBMM'de veya TBMM'de mekanı bulunmayan siyasi partileri kendi genel merkezlerinde ziyaret edebilecektir'' dedi.

Çelik, Parti Genel Merkezi'nde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Çelik, kamuoyunda liderlerle görüşme, buluşma yönündeki tartışmaların devam ettiğini anımsatarak, bugün itibariyle Başbakan Erdoğan'ın başta ana muhalefet lideri olmak üzere randevu talebinde bulunduğunu bildirdi.

Özellikle 14-15 Temmuz tarihlerinin Başbakan Erdoğan'ın takvimi açısından daha uygun göründüğünü dile getiren Çelik, diğer liderlerin de uygun olması, programlarının elvermesi halinde görüşmelerin bu tarihlerde gerçekleşebileceğini belirtti.

Bu görüşmelerde son günlerde artan terör olaylarının ele alınacağı bilgisini veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, şunları kaydetti:

''Ama önceden tavrını belirleyen ve kapıları kesinlikle kapatan, nezakete sığmayacak şekilde bazı şartlar ileri sürerek, ancak görüşlerini ifade eden bazı siyasi partilerin olduğunu biliyorsunuz. Sayın Başbakanımız bu siyasi partilere ziyarette bulunmayacaktır. Ancak dediğim gibi ana muhalefet lideri başta olmak üzere diğer bazı partilerin liderlerine randevu talebi bugün itibariyle yazılmıştır. Ve gelen cevaplara göre de Sayın Başbakanımız TBMM'de veya TBMM'de mekanı bulunmayan siyasi partileri kendi genel merkezlerinde ziyaret edebilecektir.''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandumla ilgili fiili kampanyanın, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın il gezilerinin, 5 Ağustosta başlayacağını bildirdi.

Toplantıda iç ve dış siyasi, hukuki ve ekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini belirten Hüseyin Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişiklik paketine ilişkin kararının ardından Yüksek Seçim Kurulunun referandum sürecinde değişiklik olmadığını ilan etmesi üzerine, Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun şu anda Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden birisi haline geldiğini söyledi.
 Türkiye'nin gündemi ne ise kendilerinin de gündeminin o olduğunu vurgulayan Çelik, toplantıda ağırlıklı olarak bu meselenin ele alındığını açıkladı.

Anayasa değişikliği için 12 Eylül 2010'da referandum yapılacağını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:
 ''Anayasa Mahkemesi'nin tavrıyla kararlarıyla ilgili söylenmesi gereken ne varsa, sözcülerimiz tarafından söylendi. Şu anda Anayasa Mahkemesi'nden çıkan paket referanduma gidiyor. Biz, referanduma gidecek bu paketin Türkiye için çok önemli bir reform olduğunu düşünüyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye, 12 Eylül Anayasası'ndan kısmen de olsa kurtulmak için bir karar verecektir. Karar da söz de artık bundan sonra halkımıza, milletimize aittir. Bugüne kadar, halkımız sağduyusuyla hep isabetli kararlar vermiştir. Bu referandumda da isabetli bir karar vereceğini düşünüyoruz.
 Muhalefet çevrelerinde, 'özellikle bu referandumun aynı zamanda iktidar için bir güven oylaması olacağını' söylüyorlar. 'AK Parti'nin oy oranını belirleyeceğini' söyleyenler var. Ama biz bunlara katılmıyoruz. Çünkü bu mesele Anayasa, sadece AK Parti'nin anayasası değildir. Anayasa hükümleri, sadece AK Parti'ye oy veren insanları bağlamıyor. 73 milyon insanla ilgili bir meseledir. Dolayısıyla bu mesele, AK Parti'nin meselesi değil, partiler üstü bir meseledir. Geçmişte AK Parti'ye oy vermemiş olan başka partilere oy vermiş olan birçok vatandaşımızın bu referandum esnasında paketin lehine oy kullanacağını ümit ediyoruz, böyle düşünüyoruz.''

Yapılan anketlerin de bunu gösterdiğini belirten Hüseyin Çelik, şöyle devam etti:
 ''Geçmişte CHP'ye, MHP'ye, BDP'ye veya bugün parlamento dışında olan diğer partilere oy vermiş birçok vatandaşımızın, kendileri için, ülke için ciddi avantajlar getiren, demokratik standartlarımızı yükselten ve dezavantajlı diyebileceğimiz birçok kesim için avantaj anlamına gelebilecek hükümler içeren bu pakete evet oyu vereceğini düşünüyoruz. Çünkü bunda kadınlarımız, çocuklarımız, şehitlerimizin dul ve yetimleri, gazilerimiz, yaşlılarımız özürlülerimiz, memurumuz, işçimiz, iş dünyamız yani esnafımız, sanatkarımız, tüccarımız var. Bütün toplumu ilgilendiren önemli değişiklikler getiriyor bu paket. Dolayısıyla bu bir parti oylaması meselesi değildir, öyle değerlendirmiyoruz. Halkımızın da böyle değerlendirmeyeceğinden eminiz. Mesele son derece önemlidir.''
 
 -KADIN ÖRGÜTLERİYLE BULUŞMA-
 
 Anayasa değişiklik paketiyle ilgili bir kitap hazırlıkları olduğunu bildiren Çelik, bununla geniş halk kesimlerinin meseleyi daha derinden kavramasını, kendileri için paketin neler getirdiğini daha yakından öğrenmelerini ve bilmelerini amaçladıklarını söyledi. Çelik, bu kitaptan çok sayıda basılarak birkaç gün içinde dağıtılmaya başlanacağını belirtti.
 Başbakan Erdoğan başkanlığında ''Dolmabahçe Buluşmaları'' adı altında bir dizi toplantı düzenlendiğini anımsatan Çelik, 18 Temmuzda saat 14.00'te, Başbakanın Dolmabahçe Ofisi'nde yapacakları toplantıya, başkanı kadın olan ve kadınlarla ilgili faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini davet edeceklerini kaydetti.
 Referandumla ilgili fiili kampanyanın, Başbakan Erdoğan'ın il gezilerinin 5 Ağustosta başlayacağını bildiren Çelik, bunun öncesinde de Başbakanın Temmuz ayında, çoğu açılış amaçlı programları olacağını açıkladı.
AA
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler