YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan "Laiklik" mesajı
"Laiklik ilkesini her türlü gündelik siyasi tartışmanın üstünde tutmalıyız"
Erdoğan'dan "Laiklik" mesajı
05 Şubat 2010 / 10:19 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 10:36

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün laiklik ilkesinin, farklı inanç ve yaşam biçimleri için özgürleştirici bir güvence olarak ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu çok daha iyi görüyor ve anlıyoruz'' dedi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, ''Laiklik İlkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na Girişinin 73. Yıl Dönümü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin, birbirini tamamlayan temel niteliklerinden biri de laiklik ilkesidir'' dedi.

Cumhuriyetin temel niteliklerini benimsemiş olan milletin, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi laiklik ilkesini de içselleştirdiğine işaret eden Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Onun içindir ki bütün ilke ve kurumlarıyla Cumhuriyetimizin de, demokrasimizin de en büyük güvencesi aziz milletimizdir. Bana göre, Cumhuriyetimizin en büyük başarısı, kısa bir zamanda milletimizle bu ölçüde kucaklaşmış olmasıdır. Bugün Laiklik ilkesinin, farklı inanç ve yaşam biçimleri için özgürleştirici bir güvence olarak ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu çok daha iyi görüyor ve anlıyoruz.''

Başbakan Erdoğan, bugün milletçe, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine her zamankinden daha yakın olmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını vurgulayarak, mesajında şu görüşlere yer verdi:

''Laiklik gibi Cumhuriyetimizin temel değer ve ilkelerinin milletimiz tarafından ortak payda olarak kabul görmesi, bu noktaya gelmemizde belirleyici bir rol oynamıştır. Bundan sonra da laikliği, ayrıştırıcı değil birleştirici bir ilke olarak yaşatıp gelecek nesillere taşımak, bizi millet olarak bekleyen çok önemli bir sorumluğumuzdur. Bunun için, bütün Cumhuriyet değerlerimiz gibi laiklik ilkesini de her türlü gündelik siyasi tartışmanın üstünde tutmaya büyük bir özen ve dikkat göstermeliyiz.

Bu sorumluluk şuuruyla, hükümet olarak; Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi daha da güçlendirmek için, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle, laikliğin anayasal ilke olarak kabul edilişinin 73. yıl dönümünü kutluyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.''

AA

EVET AMA ÖNCE TÜRKÇE KARŞILIĞINI BULALIM
 // ugur kayabas
Laiklik başta olmak üzere irtica vb birçok sözcük kullanılarak dilde anlam karışıklığı oluşturulup;bunun sayesindede neyazıkki bazılarına psikolojik baskı yapılırken bazılarıda psikolojik olarak yönlendiriliyor.TDK insanilik ilkesi, diniözgürlük ilkesi,inanç özgürlüğü ilkesi, evrensel insani yaşam hakkı ilkesi gibi birkelime bulmalı.Başka dinden olan dillerden sözcüklerin aynen alınmasını bedelini"bir laiklikmisalinde olduğu gibi"birasırdır ödedik, ...
05 Şubat 2010 13:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler