YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan kritik hamle
Erdoğan'dan kritik hamle
Erdoğan'dan kritik hamle
22 Nisan 2008 / 12:01 Güncelleme: 22 Nisan 2008 / 00:00


Başbakanın Anayasa değişiklikleri, seçim ve referandum konularında görüşme yapacağı dile getiriliyor. Ancak kulislerde, “330 desteğine bakacak” yorumları yapılıyor.


Bugün ilk milletvekili grubu ile başlayacak görüşme bu hafta boyunca sürecek. Milletvekilleri ile görüşmede, başbakan kapatma davası ve sonrasına ilişkin yol haritasını, açıklamayacak. Tam tersine milletvekillerinin bu konudaki görüşlerini dinleyecek ve kimin nasıl düşündüğü not edilecek.


Başbakan Erdoğan, olası bir anayasa değişikliği paketi geldiği takdirde grubu içinde yeterli destek olup olmadığına bakacak. Çünkü, CHP’nin kapısı zaten kapalı. MHP de kendi istediği gibi bir paket gelmediği takdirde destek vermeyecek. Bu durumda, getirilecek bir paketin en azından referandum sınırında kabul edilmesi için, AKP grubunun bir bütün olarak hareket etmesi zorunlu. Ancak, AKP içinde bazı grupların böyle bir pakete sıcak bakmadığı biliniyor. Bu durumda olası bir paket, 330 olan sınırın altında bir oyda kalabileceği endişesiyle; paket askıda tutuluyor. Başbakan milletvekilleri ile bu nedenle görüşüp, grubunda ‘çatlak’ olup olmadığına bakacak. Çünkü, 15/20 milletvekilinin bile gizli anayasa oylamasında ret ya da çekinser oy kullanması, AKP’nin kendi getirdiği paketin retti anlamına gelecek. Bu durumda, AKP’nin birliktelik görüntüsü yara alacak.


Başbakanın bir başka gündemi ise, milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılım yoğunluğunun düşmesine ilişkin. TBMM Genel Kurulu’na devamsızlık nedeniyle, muhalefetin yasama faaliyetlerini sık sık durdurması ve takvimin aksaması şikayet konusu oldu. Başbakan milletvekillerini ‘devam’ konusunda uyaracak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler