YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan kredi kuruluşlarına eleştiri
Erdoğan'dan kredi kuruluşlarına eleştiri
27 Kasım 2012 21:17
Başbakan Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına pek inanmadığını belirterek, buna batan ülkelerin notlarının yükseltilmesini örnek gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un yanı sıra İspanya'nın önde gelen şirketlerinin yöneticilerinin de katıldığı, BBVA Bankası'nın Salamanca Markizi Sarayı'nda düzenlenen, ''Türkiye'de Yatırım Fırsatları Konferansı''ndaki konuşmasında, iktidara geldiklerinde yapılan icraatlara değindi.

Hükümete geldiklerinde Türkiye'de bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin 100 kilometre olduğunu belirten Erdoğan, 79 yılda 6 bin 100, kendilerinin ise 10 yılda 15 bin 800 kilometre yol yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de 10 yıl önce hızlı tren bulunmadığını da ifade eden Erdoğan, şu anda yaklaşık bin kilometre hızlı tren hattı bulunduğunu ve bunu 2023'te 10 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye'deki bazı ekonomik göstergeler üzerinde de duran Erdoğan, ''Finansal krizin gittikçe ağırlaştığı 2011 yılında Türkiye yüzde 8,5 büyüyerek Çin'den sonra dünyada en hızlı büyüyen ülke oldu'' dedi.

Kredi notu gereken seviyede değil

Küresel krize rağmen geçen haftalarda bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından Türkiye'nin notunun yükseltildiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

''Açıkçası, biz hala Türkiye'nin kredi notunun olması gereken seviyede bulunmadığını da düşünüyoruz. Çünkü kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına pek de inanamıyorum. Çünkü batan birçok ülkenin notlarının yükseltildiğine şahit olduk. Batmış gidiyor, 'her taraftan iflas etti' deniliyor, bir de baktınız ki not yükseliyor. Nasıl oluyor bu iş. Bunları birçok toplantıda da söyledik. Sonra söylenilen noktaya gelindi. Bütün bu gelişmelerin uluslararası sermaye açısından teşvik edici bir etkisi olacak ve borçlanma faizlerini düşürme konusunda elimizi de güçlendirecektir.''

Erdoğan, küresel krizin gerek İspanya'da, gerek AB ülkelerinde ağır seyrettiğini bildiğine değinerek, ''Halen en önemli ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği'nin bu krizden güçlenerek çıkmasını temenni ediyorum. İspanya'nın sayın başbakanı, değerli dostum Rajoy'un liderliğinde hayata geçirmekte olduğu yapısal reformların İspanya ekonomisini tekrar sağlıklı bir yapıya kavuşturacağından eminim'' diye konuştu.

''İkili ekonomik ve ticari ilişkilerimizi sadece iki ülke ile sınırlı görmüyoruz. Üçüncü ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletmek üzerinde mutabık kaldık. Türkiye'nin konumu tüm yatırımcılara çevremizdeki geniş coğrafyaya erişebilmek için büyük avantajlar sağlıyor'' diyen Erdoğan, bazı İspanyol şirketlerinin Türkiye'de kurdukları fabrikalardan Kafkasya, Orta Asya ve Ortadoğu piyasalarına ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler