YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na yeşil ışık
TBMM Başkanı Şahin'in 'Liderler teröre karşı mücadele için biraraya gelmeli" çağrısına Başbakan Erdoğan olumlu cevap verdi. Erdoğan, "Terör milli bir konu. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile de görüşürüm, diğerleriyle de görüşürüm. Yeter ki oturalım
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na yeşil ışık
29 Haziran 2010 / 07:10 Güncelleme: 29 Haziran 2010 / 08:17

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunun kendileri için milli bir konu olduğuna işaret ederek, 'Ben Sayın Kılıçdaroğlu ile de görüşürüm, Sayın Bahçeli ile de görüşürüm, diğerleriyle de görüşürüm. Yeter ki burada ortak, samimi bir konsensüs oluşsun ve oturalım ortak kanaatleri birlikte paylaşalım' dedi. G-20 zirvesi için gittiği Kanada'nın Toronto kentindeki temaslarının ardından yurda dönen Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndaki açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

ARTIK İLERİ ADIM ATILMALI

ABD Başkanı Barack Obama ile yapılan görüşmede gündeme gelen üçlü mekanizmada istihbarat paylaşımıyla ilgili soruyu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, 'Üçlü mekanizmanın tabii içeriği hakkında kalkıp bilgilendirme yapmam doğru olmaz, ancak istihbarat paylaşımını aşan bir sürecin içinde olduğumuz muhakkak' dedi. Erdoğan, 'Dolayısıyla artık bu istihbarat paylaşımını daha da aşan, yapılması gereken terörle mücadelede ne varsa bunun yapılması noktasında daha kararlı adımların atılması hususu gündemimize geldi. Ve bunu da anlayışla karşıladıklarını, bunu da bu şekilde paylaştıklarını ben de memnuniyetle gördüm' diye konuştu.

MUHALEFET İLE GÖRÜŞME

Terörle mücadele konusunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmesinin söz konusu olup olmadığı sorusuna ise Başbakan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

'Bu konuda benim herhangi bir ön yargım yok. Çünkü terörle mücadele konusu bizim için milli bir konudur. Ben Sayın Kılıçdaroğlu ile de görüşürüm, Sayın Bahçeli ile de görüşürüm, diğerleriyle de görüşünüm. Yeter ki burada ortak, samimi bir konsensüs oluşsun ve oturalım ortak kanaatleri birlikte paylaşalım. Bize düşeni biz süratle gerçekleştirelim ve diğer parlamento içinde, parlamento dışında tüm siyasi partiler de kendilerine düşeni yerine getirmek suretiyle, ortak bir söylem, bir dil birliği oluşturabilirsek, bir ortak mücadele platformunu oluşturabilirsek, inanıyorum ki terör örgütünü ademe mahkum etmiş oluruz ve çok daha kısa sürede netice alma imkanımız olur.'

BU KONUDA RANDEVUYA GEREK YOK

'Kılıçdaroğlu ile görüşme konusunda girişimin karşı taraftan mı gelmesini beklersiniz?' sorusuna karşılık Başbakan Erdoğan, "Karşı taraftan gelmesi şart değil. Bundan önce nasıl Sayın Baykal'dan bu tür taleplerimiz olduysa, talep yaparız, gerekirse ziyaret de ederiz. Bizim hiç bir önyargımız yok. Olumsuzluğa yönelik bakışımız yok. Bugüne kadar taleplerimiz hep olumsuz karşılandı. Temenni ederim ki Sayın Kılıçdaroğlu ile o dönem kapanmış olur" diye cevap verdi.

 

KUZEY IRAK'A SAHİP ÇIKIN

 

Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ta bir bölgeyi ele geçirdiğini belirterek; 'Bir bir ülkenin hem bir taraftan toprak bütünlüğünü konuşacak, ama toprak bütünlüğünü konuşurken birileri orada bir paylaşım gerçekleştirmiş olacak. Nerede toprak bütünlüğü?' diye sordu. Erdoğan bir gazetecinin üçlü mekanizma ile ilgili sorusuna şu cevap verdi: 'Merkezi yönetimin Kuzey Irak'ta hiçbir egemenliği yok. Yani bütün bunlar nasıl bir egemenlik noktasında yönetime alınacak, bu konuları üçlü mekanizma kendi arasında konuşuyor. Buna yönelik adımların atılması... Çünkü bölücü terör örgütü burada belli bir bölgeyi adeta konuşlanmış yönetiyor. Terör örgütünün böyle bir yeri ele geçirmiş olması, bir ülkenin hem bir taraftan toprak bütünlüğünü konuşacağı ama toprak bütünlüğünü konuşurken birileri orada bir paylaşım gerçekleştirmiş olacak. Nerede toprak bütünlüğü? O zaman burada ya merkezi yönetimin görevini yerine getirmesi lazım veya yerel yönetimin görevini yerine getirmesi lazım."

 

Mavi Marmara dosyasını Medvedev'e verdi

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nde, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada görüşmede, Medvedev'in mayıs ayındaki Türkiye ziyaretinde anlaşma sağlanan konularda gerçekleşen ilerlemeleri ele alındı. Türk kaynakları da Metro Convention Centre'da gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel konuların müzakere edildiğine vurgu yaptı.

Rus delegasyonundan edindiği bilgiyi aktaran Ria Novosti haber ajansı ise Erdoğan ve Medvedev'in mayıs ayındaki ziyarette anlaşma sağlanan konulardaki ilerlemeleri ve diğer ikili ilişkilerde ele aldıklarını duyurdu.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan-Medvedev görüşmesinde İran nükleer programı, Orta Doğu sorunu ve Gazze'ye insani yardım götüren filoya yönelik İsrail saldırısı da ele alındı. Başbakan Erdoğan, Mavi Marmara'ya yönelik saldırının kasıtlı yapıldığını gösteren deliller, öldürmek amacı ile ateş edildiğine dair otopsi raporları ve ölen kişilere ait fotoğrafların da yer aldığı dosyayı Medvedev'e verdi. Zirve çerçevesinde Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve bazı hükümet ve devlet başkanları ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan zirve sonrası yaptığı açıklamada 9 kurbana ilişkin adlî tıp belgelerini Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in dışında, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero'ya ilettiğini söyledi.

 

İsrail'e dört şart

 

Erdoğan Toronto'ya, 9 Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyla ilgili, yaralıların açıklamalarını ve Adli Tıp Kurumu raporlarını barındıran dosyayla gitmişti. Yaptığı görüşmede ABD Başkanı Obama'ya bu dosyayı sunan Erdoğan, Avrupalı muhataplarına da aynı dosyayı iletti. Erdoğan, basın toplantısında, "Biz her şeyimizi bilgi ve belgelere göre yapıyoruz. Sipariş şahitler yok. Türk ve ABD vatandaşı olan bir genç İsrail'in müdahalesinde hayatını kaybetti. ABD kendi vatandaşı açısından gerekeni yapmalıdır ve yapacaktır" ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan, İsrail ile ilişkilerdeki gerginliğin bu ülke 4 koşulu karşılayana kadar süreceğini ifade ederek, bu koşulları şöyle sıraladı: "Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıdan dolayı özür dilemesi, saldırıda hayatını kaybeden 9 kişinin ailesine tazminat ödemesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un çağrısını yaptığı gibi olaya ilişkin uluslararası bir soruşturmayı kabul etmesi, Gazze'ye uyguladığı ambargoyu kaldırması." Ayrıca Erdoğan, Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail uçaklarına Türk hava sahasının kapatıldığını da belirtti. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler