YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Kılavuzu karga olanın...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırşehir Cacabey Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti. Somali seyahatlerine eleştirilerde bulunanlara cevap veren Erdoğan, "Gündemi belirlenen bir Türkiye yok artık, gündem belirleyen bir Türkiye var" dedi.
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Kılavuzu karga olanın...
30 Ocak 2015 / 15:14 Güncelleme: 30 Ocak 2015 / 16:30

"Anamuhalefet partisinin genel başkanı çıktı bu Somali ziyaretinde, hastanede yapmış olduğum ziyarette meseleyi anlamadan, bilmeden, çocuklara dağıttığım hediyelerin ne olduğunu bilmeden, yalan yanlış bir ifadeyle Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına bir saygısızlık yaptı ve bu saygısızlığın sonunda yine rezil oldu. Klavuzu karga olanın... Biliyorsunuz söylememe gerek yok. Biz çocuklara boyama kitapçığı dağıtıyoruz o bunu anlamıyor, anlamak istemiyor, ona bu aklı veren kimlerse bu yanlışların içerisine sokuyorlar.

Kılıçdaroğlu rezil oldu!

Hep siyasette ki bugüne kadar kullandığı argümanlar böyle çirkin oldu. Montaja dayalı oldu. Hep böyle yalan yanlış haberlere dayalı oldu, hadi onlar şuursuz, onlar edepsiz ama anamuhalefet partisinin genel başkanı da bu montajı gerçek sanarak, almış getirmiş Mecliste grup kürsüsünde bu edep dışı, ahlak dışı montajı kullanıyor. Sonuçta ne oldu  Kendisi küçüldü, küçük düştü, Türkiye'ye de dünyaya da bir kez daha rezil oldu."

Gündemi belirlenen bir Türkiye yok artık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali ziyaretine ilişkin eleştirileri hatırlatarak, "Adama sorarlar; 'Acaba sizin 10 bin kilometreyi aşkın mesafeden gelip de Irak'ta, Kobani'de, Afganistan'da ne işin var ' Öyle mi  Ama siz eğer güçlü bir ülke güçlü bir imparatorluğun varisi iseniz, öyle düşünemezsiniz, 'Evet biz oralarda da varız' diyeceksiniz. Biz küçük düşünmüyoruz, büyük düşünüyoruz, varız, var olacağız. Gündemi belirlenen bir Türkiye yok artık, gündem belirleyen bir Türkiye var, bunu böyle bileceğiz" dedi.

"Farklı bir Cumhurbaşkanı olacağımı söylemiştim"

Kırşehir'e teşekkür borcumuz var. Bu kardeşinize yüzde 53'le destek verdi. Tebrik ediyorum. Anadolu hiçbir zaman Ahi Evran'a Cacaba'ya mahcup olamaycak. Seçim vaadelerimizin hepsini tek tek yerine getirdik.

Açacağımız RES yani rüzgar enerjisi 256 milyon dolara mal oldu. Polat enerjiye teşekkür ediyorum.
Farklı bir Cumhurbaşkanı olacağımı söylemiştim. Milleti ilgilendiren her konuda orada olacağımı ifade etmiştim. bu 5 aylık süre zarfında çok koşturduk.

Sizin verdiğiniz emaneti en iyi şekilde temsil etmek için 'Durmak yok yola devam' dedik. Bizim acelemiz var. On yılların birikmiş sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Bizim 2023 hedeflerimiz var. Türkiye emin ellerdedir. Son derece sağlam bir zeminde geleceğe ilerliyor.

"Ekonomimiz daha güçlü bir şekilde yola devam ediyor"

Ekonomimiz daha güçlü bir şekilde yola devam ediyor. Afrika'nın 3 ülkesine ziyarette bulunduk.

Bir Türk firması tarafından yapılan Havalimanını, duble yolların açılışını yaptık. Türkiye tarafından yaptırılan yetimhanenin açılışını yaptık. Somali Cumhurbaşkanı bana şunu söyledi: Sizin buraya gelmeniz Somali'de büyük sevinç vardı. Eğer izin verseydik 1 milyon kişi buraya gelecekti.

Hiç kimsenin gitmediği herkesin kendi kaderine bıraktığı Somali'ye biz sahip çıktık. Çünkü Somali bize Devlet-i Aliyye'nin mirasıdır. Ecdadımız oralarda adaletle hüküm sürdü. Ne zaman ecdadımız oradan çıktı. Karışıklık başladı. Sömürü başladı.

"Senin Irak'ta, Kobani'de ne işin var?"

Bazı muhalefet partileri çıkıp diyor ki, ne işiniz var Somali'de? Biz onlar gibi küçük düşünmüyoruz. Adama sorarlar. Senin Irak'ta, Kobani'de ne işin var?

Siz eğer güçlü bir ülkeyseniz, güçlü bir imparatorluğun varisi iseniz oralarda da biz olacağız. Gündem belirleyen bir Türkiye var.

Cibuti'ye gittik. Cumhurbaşkanı dedi ki sizin ecdadınız burada. Cumhurbaşkanında bir helikopter istedik. Numan bey'i gönderdik. Orada bulunan ecdad yadigarı esere sahip çıktık. Orada bulunan 2 Osmanlı ailesiyle de görüştüler. Bu yeryüzünde ecdadımızın bize bıraktığı mirası görmezden gelemeyiz. Onlarla yatcağız, onlarla kalkacağız. Bu nesle onları aktaracağız.

"Büyük millet olmanın gereği neyse onu yapacağız"

Biz Ahi Evran'ın çizdiği istikametteyiz. Elini, sofranı, kapını açık tutacaksın. Bize Somali'de ne işiniz var diye soranlar. Ahi Evran'ı bilmeyenlerdir. Büyük millet olmanın gereği neyse onu yapacağız. Paylaşmanın eksiltmediği, arttırıldığını bilen bir milletiz.

"Kılavuzu karga olanın ..."

Biz Somali'de büyük açılışlar yaparken burada ana muhalefetin genel başkanı çıktı, bu Somali ziyaretinde hastane ziyaretinde çocuklara dağıttığım hediyeleri ne olduğunu bilmeden, Türkiye Cumhurbaşkanına bir saygısızlık yaptı. Yine rezil oldu. Kılavuzu karga olanın .... bunu biliyorsunuz ben söylemeyeyim.

Biz çocuklara boyama kitabı dağıtıyoruz. Ona bu aklı verenler bunu ona yaptırıyorlar. Hadi onlar şuursuz, onlar edepsiz. O da almış bu montajı kullanıyor. Sonuçta ne oldu? Kendisi küçük düştü yine dünyaya rezil oldu.

2011'de Somali'ye gittiğimde ne demişti? Ben de gideceğim. Ne yaptı Kenya'ya gidip geri döndü. Bunların kılavuzu paralel yapı.

Paralel yapıyla el ele kol kola. Şimdi montaj sanatını öğrendiler bunu yapıyorlar. Ana muhalefet lideri Somali ziyaretimde dağıttığım hediyeleri bilmeden bir saygısızlık yaptı, yine rezil oldu. İster gezici, ister paralel, ister yerli, ister yabancı medya olsun, milletin iradesinden asla taviz vermeyeceğiz.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler