YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na 'Beştepe' yanıtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin Külliye'de yapılmasına açıklık getirerek, "Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir" ded
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na 'Beştepe' yanıtı
01 Eylül 2016 / 10:53 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 11:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de Adli Yıl açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

YARGI BAĞIMSIZLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRMEZ

Yargıtay Başkanımız, şayet adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şimdi şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu.

Burada böyle bir kongre ve kültür merkezinin devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik ve burada bugün bu toplantıyı yapıyoruz, hayırlı olsun. Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir. 

Bir kez daha milletin mekanına hoş geldiniz diyorum. Diğer kurumların temsilcilerine de Yenikapı ruhuna uygun hareket etmelerini diliyorum. 

15 TEMMUZ BAŞKA, SONRASI BAŞKADIR

Bundan sonra bizim çok daha farklı çalışmamız lazım. Hiçbirimizin ülkemizin ve milletimizin çıkarları, ihtiyaçları dışında bir kritere göre hareket etme hakkı yoktur. 15 Temmuz'dan öncesi başkadır, sonrası bir başkadır. Öyle olmak zorundadır. Şahsım dahil, kendini siyasi veya bürokratik hırsa kaptıranlara tavsiyem; böyle anlarda hemen açıp 15 Temmuz şehitlerinin listesine bakmalarıdır.

FETÖ MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE MAHKUM OLMUŞTU

FETÖ denilen hain yapıyı kahru perişan eden nedir biliyor musunuz?  Söz sahibi, güç sahibi oldukları her yerde sergiledikleri adaletsizliklerdir, merhametsizliklerdir.

Bunu yaptılar, sadece ve sadece kendi mensuplarının çıkarlarını gözeten, diğer herkesin hakkını, hukukunu yok sayan anlayışları sebebiyle FETÖ, milletimizin gönlünde zaten mahkum olmuştu. Emniyet teşkilatımızın, adliye teşkilatımızın yaptığı iş milletin gönlündeki bu manevi mahkumiyeti şimdi vicahiye çevirmektir."

GÖZALTINA ALINAN HAKİM VE SAVCILAR ZAAFA YOL AÇMAZ

FETÖ operasyonları kapsamında 15 Temmuz'dan beri gözaltına alınan 3 bin 495 hakim ve savcının adalet teşkilatımızda herhangi bir zaafa yol açmayacağına, tam tersine gerçek adaletin tesisi konusunda ciddi bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.

PUSUDA BEKLEYENLERİ GÖRDÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında dostunu, düşmanını, yanında olanı, karşısında olanı, özellikle pusuda bekleyenleri büyük ölçüde gördüğünü ve tanıdığını dile getirerek, 15 Temmuz şehitlerini bir kez daha rahmetle andı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin çevresinde 29 şehit verildiğini ve 36 yaralı bulunduğunu anlatan Erdoğan, burasının F-16'larla bombalandığını, helikopterlerle tarandığını hatırlattı.

15 Temmuz gazilerine de Allah'tan şifa dileyen Erdoğan, "O gece destan yazan milletimize ne söylesek, ne yapsak minnetimizi ifade edemeyiz. Bu millet büyük bir millet, gerçekten sorumluluğumuzu çok daha artıran bir millet ve ben milletimle iftihar ediyorum." diye konuştu.

HEM OKUYAN, HEM YAŞAYAN BİR NESLE KAVUŞTUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz'dan sonra çok daha ağır hale gelen sorumluluklarının gereğini yasama, yürütme ve yargı olarak hep birlikte yerine getireceklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türk milleti gerçekten çok büyük, çok asil ve her türlü hürmeti, her türlü hizmeti hak eden bir millettir. Dünyada istiklali ve istikbali için en modern silahların karşısına çıkıp dimdik durabilecek cesarete sahip başka bir millet var mıdır, doğrusu ben görmedim, bilmiyorum.

Ama bu millet 15 Temmuz gecesi işte bunu gösterdi. 15 Temmuz gecesi en iyi sınavı veren kurumlarımızdan biri de adalet teşkilatımızdır.

Darbe girişiminin tespitiyle birlikte hızla harekete geçen, ilk andan itibaren tüm çalışmaları hukuka uygun şekilde yürüten ve anında açıklama yapmak suretiyle, 'Yargı olarak, hukuk olarak gereği neyse yapılacaktır ve yaptıklarınız hukuka aykırıdır, yasalarımıza aykırıdır.' demek suretiyle ilk mesajlarını vermiş ve böylece yargı kapısının arkasına girip gizlenmemiştir. Bu tavır çok önemlidir.

Milletimizin hakim, savcılarımız yanında polisiyle, darbeye karşı çıkan namuslu askerleriyle, ekipmanlarıyla sahada olan belediye görevlileriyle, tüm fertleriyle birlikte verdiği o kutlu mücadele tarihe altın harflerle kazınmıştır.

Çanakkale'nin, Dumlupınar'ın, terörle mücadelede gösterilen sayısız kahramanlıkların hikayeleriyle büyüyen çocuklarımız, gençlerimiz, 15 Temmuz'da kendi destanlarını yazdılar. Türkiye bağımsızlığın, onurun, kanı ve canı pahasına mücadelenin ne olduğunu bilen, bunu bizzat yaşayan bir nesle daha kavuştu. Bu bizim için çok çok önemli.

Artık sadece tarih kitaplarından okuyan değil, hem okuyan hem yaşayan bir nesle kavuştuk. Bu bizim için çok önemli. Uzun süredir ifade ettiğimiz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ne demektir, ne anlama geliyor, o gece 79 milyon hep birlikte yaşadık, gördük, idrak ettik."

alışırsıııız,alışırsıııız..
 // hursit dilaver
rahmtli özala bir dingil alışamadım demişti.de özal böyle söylemişti. bir hırt da açım demişti de,ulan cebinde marlboro cigarası görüyorum senin dingil demişti..bunlar da ALIŞACAKLARRR.NECDET SEZER OLSAYDI EL ETEK ÖPE ÖPE GİRECEKLERDİ ORAYA VE TAVANLARA DA HAYRAN HAYRAN BAKACAKLARDI. ELİZE SARAYINI GEZEN KÖYLÜLER GİBİ..neler görmedi yaşamadı bu ülke.sırf bu şeylerden belki 50 yıl geriyiz avrupadan.LAN GALATAPORT LAFI ÇIKTI GENE.YOK MU BİR ASLAN PARÇaSI CHPli ya da MİMAR DAVA AÇIP DURDURA.....
01 Eylül 2016 Perşembe 14:42
CHP KURUCU AYARLARINA DÖNÜYOR
 // ARSLAN
CHP'nin bu tavrı 15 temmuzdan önceki muhalef tavrına dönme çabasıdır.... sadece ısınma turları atıyor eski kondisyonuna ulaşması çok zaman almayacaktır....
Sonuçta şuan bile elinde muhalefet etmek için baya bir argüman var adam ak parti ile birlikte olmaya dayanamıyor:))))...
01 Eylül 2016 Perşembe 12:17
Yok öyle
 // Muhtar
Şu anda şehit olmak için bekleyen,arzulayan 35 milyon eli silah tutan babayiğit var. Şayet bunlar ölecek veya öldürülecek olursa 33 milyon eli silah tutan hanım yiğitler var.Bizim canımız O güzel Yiğit Recep Tayyip Erdoğan ın canından kıymetli mi ? O kefenini alıp yola çıkmışken bize ne oluyor ki biz de canımızı hak yoluna koymayalım. Şerefsizce yaşamaktansa, şereflice yaradanımızın huzuruna gideriz....
01 Eylül 2016 Perşembe 12:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler