YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan işverene net mesaj: Böyle kazanç olmaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İşçilerin ücretleri ve sosyal hakları kısıtlanarak işçiyi iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyacak önlemleri almayarak kazanç olmaz. Ve o kazanç bizim değerlerimizde haramdır" dedi.
Erdoğan'dan işverene net mesaj: Böyle kazanç olmaz
08 Mayıs 2016 / 15:43 Güncelleme: 08 Mayıs 2016 / 16:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı programda Annneler Günü'nü kutlayarak duygusal mesajlar verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşlarış şöyle;

İş kazalarındaki kayıplar

İLO'nun da belirttiği gibi bu kayıpların kahir ekseriyeti yani yüzde 98'i şayet gerekli tedbir alındığında, var olan düzenlemeler tam olarak uygulansa önlenebilir kazalardan kaynaklanıyor.

Başlı başına bu rakamlar bile ortada üzerinde etraflıca düşünmemiz gereken, çok ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir.

Ben burada meselenin imkan, para, teknoloji veya düzenleme eksikliği olduğu kanaatinde değilim. Bu utanç verici manzaranın ortaya çıkmasının esas nedeni insana yönelik çarpık bakış açısıdır.

Emekçileri kendilerine kalkan yaparak polise, kamu mallarına, dükkanlara saldırmanın işçi haklarıyla bir alakası olabilir mi? Terör örgütü flamalarıyla yollara dökülmenin işçi bayramıyla ne ilgisi olabilir? 

Bu tavır her şeyden önce emekçi kardeşlerime yapılmış bir hakarettir. Bu tarz eylem ve söylemler en çok da bu bayramın gerçek sahibi işçilerimizi rencide etmektedir.

SENDİKALAR 1 MAYIS RUHUNA UYGUN KUTLAMALAR YAPIYOR

Son yıllarda sendikalarımızın büyük bir kısmının 1 Mayıs'ı ruhuna ve manasına uygun biçimde, tam bir işçi bayramı olarak kutlamalarından memnuniyet duyuyorum. Bu manzarayı ülkemizin normalleşmesinin, olgunlaşmasının ve demokratikleşmesinin bir parçası olarak gördüğümü de özellikle belirtmek istiyorum.

İŞÇİNİN ALIN TERİNİN HAKKINI VERİN

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "İşçilerin ücretleri ve sosyal hakları kısıtlanarak işçiyi iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyacak önlemleri almayarak kazanç olmaz. Ve o kazanç bizim değerlerimizde haramdır." dedi.

Ben buradan başta devlet olmak üzere işverenlerimize sesleniyorum, ne olur ücret takdirini yaparken işçinin alın terinden sömürmek suretiyle kazanma anlayışını bir kenara koyun. Bilin ki işçinin alın terinin hakkını vermek, sizin bereketinizi daha da artıracaktır, sizi daha da zengin kılacaktır.

 // muallim
İşçilerin bazıları hem haftalık hem yıllık izinlerini kullanamiyor ......insanlar çocuklarına ve eşine dostuna zaman ayiramiyor....zor işlerde mutlaka cumartesi ve pazar tatil olmalı ya da çalışma saatleri azaltılmalıdır.....
08 Mayıs 2016 23:06
işçinin hakkı
 // cumali
İşverenlere sorsan işçiden şikayetçi. Ama kendi yaptığını görmez. Bilmez yada bilmek istemez ki asıl parayı işçiden kazanır....
08 Mayıs 2016 19:07
 // Oktay
İşveren vergi kaçırmak için maaşın yarısını bankaya yarısı elden verirler. Sigortalarını girdi çıktı yapanımı ararsın.Maaşları geç yatırıp faizini cebe atanımı ararsın yıllık izin kullanaın maaşını yol parasını kesenimi ararsın.Bunu devletin bilmemesi imkansız....
08 Mayıs 2016 17:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler