YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan IŞİD'le pazarlık iddialarına cevap
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 49 başkonsolosluk personelinin kurtarılmasıyla ilgili, "Diplomasi ve siyasi pazarlığın zaferidir" dedi.
Erdoğan'dan IŞİD'le pazarlık iddialarına cevap
21 Eylül 2014 / 15:29 Güncelleme: 21 Eylül 2014 / 15:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Erdoğan, "(Musul Başkonsolosluğu personelinin Türkiye'ye getirilmesinde pazarlık yapıldığı iddiası) İddiaları ileri sürenler neye dayanarak bunu ileri sürüyorlar, bunu bilemem. Pazarlıktan neyi kastediyorlar bunu da bilemem. Burada eğer maddi bir pazarlıktan bahsediyorlarsa böyle bir şey kesinlikle, katiyen söz konusu değil. Ama siyasi noktada, diplomatik bir pazarlıktan bahsediyorlarsa burada tabii ki siyasi, diplomatik bir pazarlık kesinlikle söz konusu. Zaten bu diplomasi zaferidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Operasyon tamamıyla kendi istihbarat teşkilatımızın maharetini, hünerini ortaya koyduğu ve bölgede hakikaten Türkiye'nin dikkate alınmasını gerektiren bir hareket olmuştur" diye konuştu.

Vatandaşımızı hiçbir şeyle değiştirmemiz mümkün değil

Erdoğan,"Takas oldu veya olmadı. Neticede bizim 49 vatandaşımız, görevlimiz Türkiye'ye geldi. 49 vatandaşımızı hiçbir şeyle değiştirmemiz mümkün değil. Bunun üzerinde durmamız lazım. Velev ki takas dahi olmuş olsa, ben cumhurbaşkanı olarak şuna bakarım; benim 49 vatandaşımın karşılığı hiçbir şeyle değişilmez. Onlar artık ülkeme geldi" dedi.

Obama ile görüşme yok

Erdoğan, “Tabii Birleşmiş Milletler’de şu anda Sayın Obama ile bizim geniş, detaylı bir görüşme fırsatı bulacağımızı zannetmiyorum. Çünkü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu formatında zaten bu yok. Sayın Başkanın da bu görüşmeleri çok çok geniş anlamda yapması mümkün olmuyor. Zaten NATO Zirvesi'nde 1.5 saat oturduk, gerek iki ülke arasında gerek bölgedeki konuları görüştük. Ancak Başkan Yardımcısı'nın böyle bir görüşme talebi söz konusu. Bu talep üzerine Başkan Yardımcısı ile orada bu geniş görüşmeyi belki yapma imkanımız olacak” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler