YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan işçilere mesaj
Erdoğan'dan işçilere mesaj
11 Şubat 2010 13:22
TEKEL işçisi kadınların Erdoğan'la dün yaptıkları görüşmeden olumlu sonuç çıkmadı. Görüşmeye giden TEKEL işçilerinden bir kadın basın açıklaması yaptı: Başbakan 4/C'yi alın gidin dedi

TEKEL işçisi kadınların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptıkları görüşmede, Erdoğan'ın tek çözüm olarak 4-C'yi önerdiği bildirildi.

Görüşmeyi yapan TEKEL işçileri Arife Güneş ve Müzeyyen Ermin, TÜRK-İŞ önünde basın açıklaması yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile görüşmek üzere Keçiören'deki evine gittiklerini belirten kadın işçiler, ''Biz hanımefendi ile görüşmek üzere gittik, 3.5 saat bekledik. Sürpriz oldu. Başbakan ile görüştük'' dediler.

Aracı olmadan Başbakan ile görüştüklerini anlatan kadın işçiler, konuşmanın içeriğinde 4-C'den başka bir şey olmadığını öne sürdüler.

Kadın işçiler, ''Başbakan bize, 'geri dönün. Sizin için 4-C'den farklı çözüm yok' dedi. Bayan ve çocukların orada olmasından üzgün olduğunu, sendikaların 4-C konusunda işçileri yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Bize, 'gidin arkadaşlarınızla konuşun. 4-C'yi alın, gidin. Başka çözüm yok, ay sonuna kadar size müdahale etmiyoruz. Müsaade ediyoruz, ama kusura bakmayın, ay sonundan sonra müdahale edeceğiz ve böyle bir eyleme de bir daha izin vermeyeceğiz' dedi'' iddiasında bulundular.

Bunun üzerine açıklamayı dinleyen işçiler, tepkilerini dile getirerek hükümet aleyhine sloganlar attı. Açıklamayı yapan kadın işçilerden birisi de ''Ölmek var, dönmek yok'' dedi.

Açıklamayı dinleyen işçilerden birinin, ''Dün görüşmenin ardından tatmin olduğunuzu söylemiştiniz. Neden böyle dediniz?'' sorusu üzerine, kadın işçiler, ''Başbakan olarak iki bayan işçiyi kabul ettiği için memnun olduğumuzu söyledik. Konunun içeriğinden tatmin olduğumuzu söylemedik. Bu konuda bir yanlış anlama olmuş. Başbakan bize '4-C'den başka bir şey yok' dedi'' diye konuştular.

Açıklamanın ardından bir TEKEL işçisi, TÜRK-İŞ Genel Merkezi önündeki merdivenlere çıkarak, ayağındaki ayakkabıyı işçilere gösterdi. İşçi, bin 300 lira maaş aldığını, buna rağmen 2 yıldır yeni ayakkabı alamadığını belirterek, 700 lira maaşla geçinemeyeceğini söyledi.

''HAKLARINI ALANA KADAR BURADA KALACAKLAR''

Tekgıda-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada ise TEKEL işçilerinin sadaka istemedikleri, özlük hakları ve kadrolarını korumak için eylem yaptıkları belirtildi. Açıklamada, işçilerin haklarını alana kadar burada kalacakları, son sözün Tekgıda-İş Sendikası ve TEKEL işçilerinin söyleyeceği ifade edildi.

Bu arada, işçilere üzerlerinde eylem yapan işçi fotoğraflarının ve çeşitli dövizlerin yer aldığı kartpostalların dağıtılacağı, kartpostalların işçiler tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderileceği bildirildi.

İTFAİYEDEN YANGIN RİSKİ UYARISI

Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin, eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerinin kurduğu çadırlarda kullandıkları kaçak elektrikle ilgili ''yangın riski teşkil ettiği'' yönünde tutanak düzenledikleri öne sürüldü.

Tebligatın sendika yönetimine önümüzdeki günlerde yapılacağı ve işçilerin yangın riskine karşı uyarılacağı öğrenildi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler