YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Gülen ve Haşim Kılıç açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyonunun ünlü sunucusu Charlie Rose'a verdiği röportajda Fethullah Gülen'i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi.
Erdoğan'dan Gülen ve Haşim Kılıç açıklaması
29 Nisan 2014 / 11:43 Güncelleme: 29 Nisan 2014 / 11:46

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının ilk iki döneminde Gülen cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söyledi ve "Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı" dedi.

'Asıl sorun 2010 referandumuyla başladı'

Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtti.

Erdoğan, "Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti" dedi ve bu adımları "kabul edilemez" olarak tanımladı.

'Sınır dışı edilmeli'

17 Aralık ve 25 Aralık'ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savundu ve "Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi" dedi.

ABD'den beklentilerini de açıklayan Erdoğan, "ABD'den ne bekliyorsunuz?" sorusu üzerine, "Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı" dedi.

'Twitter, mahkeme kararına uymalı'

Erdoğan, mikro blog sitesi twitter konusunda ise, şirketin aynı ABD'deki gibi Türkiye'de de vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Twitter'ın Türk mahkeme kararlarını uygulamadığını da vurgulayan Erdoğan, "Bakan arkadaşlarımla ilgili hakaretler ver. Dava açtılar, davaları kazandılar. Hesabın kapatılması lazım, kapatmadılar. Bunun üzerine kapatıyoruz. Yani yerel mahkemenin vermiş olduğu karara uyması gerekir" dedi.

Haşim Kılıç hakkında...

Erdoğan: "Konuşma ((Anayasa Mahkemesi Başkanının konuşması), benim üzülerek dinlediğim bir konuşmaydı. Bu konuşmanın altından da Sayın Başkan ömrü boyunca kurtulamayacak" dedi.

 

BBC/AJANSLAR

Sorumluluk
 // sadık
Kılıç sınırını aştığı için yargılanmalı.....
29 Nisan 2014 Salı 18:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler