YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Görmez'e destek
Erdoğan'dan Görmez'e destek
29 Mart 2013 23:38
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı noktalardaki alkol yasağıyla ilgili olarak Anayasa'nın 58. maddesindeki amir hükümü hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KANAL D - CNN Türk ortak yayınına katılarak Gazeteci Hande Fırat'ın moderatörlüğünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Öcalan silah bırakın demedi' diyerek terörist başı Öcalan'la doğrudan temas kurulması gerektiği yönündeki sözlerini değerlendirdi. "Doğrudan teması kim kuracak?" diyen Erdoğan, "BDP'liler kurmadı mı, kurdurmadık mı? 3 kez grup halinde gittiler, onlara da söylendi bunlar. Bunlar söylendi onlara. Ama söylendiği halde ipe un sermek olarak algılarım ben onu" diye konuştu.
 
Terör sorunun sona ermesi için öngörülen takvimle ilgili olarak bazı bakanların açıklamaları olduğu, Başbakan Erdoğan'ın ise nasıl bir takvim öngördüğü sorusu üzerine Erdoğan "Kabine üyesi arkadaşlarım böyle bir açıklama yapmışlarsa hata etmişler. Çünkü bu işin takvimi olmaz" cevabını verdi.
 
2013 yılı içinde terör sorunun bitirmeyi arzu ettiklerini kaydeden Erdoğan, terör örgütünün yurt dışındaki uzantılarının da silah bırakması için çaba sarf edildiğini anlattı.

"Biz onların yönetimleriyle de görüşüyoruz" diyen Erdoğan, bu konuyla ilgili olarak Yunanistan örneğini verdi. Yunanistan'a yapılan ziyarette orada bulunan PKK kamplarının kapatılması gerektiği yönünde Yunan hükümetine uyarılarda bulunduklarını ifade eden Erdoğan, "Dediler ki 'biz bunları atacağız'. Ve hakikaten aldığımız istihbari bilgilerle kampı dağıttıklarını öğrendik ve ardından 14 tane teröristi gözaltına aldılar" dedi. Gözaltına alınan bu 14 teröristin ise ilginç bir şekilde mahkeme tarafından serbes bırakıldığı detayını da paylaşan Erdoğan, yurt dışındaki teröristlerin de silah bırakmaları konusunda gayret ettiklerini anlattı.
 
Erdoğan ayrıca yurt içinde terörle mücalede rehavete kapılmayacaklarını ve tedbirlerin aynen devam edeceğini söyledi.
 
"Akil insanların yasal statüsü olmayacak"

  Başbakan Erdoğan bir konu üzerine Akil İnsanlar Komisyonu kurulması konusuyla ilgili de bazı bilgiler paylaştı. "Bu süreç devam ediyor bir iki gün içerisinde bir yere varacağız" diyen Başbakan Erdoğan, "Hedefimiz şu; ülkemizin 7 siyasi bölgesi var malum. Bu 7 bölgede 7'şer kişiden oluşan bir akil insanlar kadromuz olacak ama bunlar belirleyici olmayacak. Bunların bütün gayreti özellikle toplumsal gayreti oluşturmak, onu geliştirmek çünkü biz bu toplumsal algıyı olumlu istikame geliştiremezsek, etkileyemezsek o beklenen neticeyi alamayız" şeklinde konuştu.
 
Akil İnsanlar Komisyonu'nun sekretaryasını Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın oluşturacağını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Toplumda karşılığı olan kişilerden oluşan bir akil insanlar oluşturalım diyoruz. Burada akademi camiası var, medya camiası var, çeşitli STK'larımızın temsilcileri var. Bütün bunlardan oluşan, bayanlar erkekler, oluşan ve bu 7 kişiden bir kişi Başkan, bir kişi Başkanvekili bir kişi de işin sekretaryasını o grubun içerisinde yürütecek, 4 kişi de o 7 kişilik heyetin üyesi olacak.
 
Ve bu başkanlarla birebir muhatap olacağım. Ve hedef de şuanda ilk yaptığmıız çalışmalarla bir ayda bu iş de neticeye varmak. Akil adamlar çalışmalarını bir ay içerisinde yürütecekler, bitirecekler. Bunların yasal statüsü olmayacak, bu bir toplumsal destekleme. Kendileriyle yaptığımız bir hazırlık var. Bu hazırlamayı bir araya gelerek paylaşacağım, kendilerine bunu anlatacağız. Ve biz bu çerçeveyi kendilerine de bu süreçle alakalı takdim edeceğiz. Ve bütün bunların masrafarını herşeylerini de biz karşılamak suretiyle bu çalışmayı yürüteceğiz. Biraz süratli bir çalışma olsun istiyoruz."
 
Erdoğan, Akil İnsanlar Komisyonu'nun hazırladığı nihai raporun ise topluma deklare edileceğini belirtti. Erdoğan, Akil İnsanların sınırı geçecek olan teröristleri izlemeleri, takip etmeleri gibi bir durumun da söz konusu olmadığının altını çizdi.

 

"Alkolik bir gençlik istemiyoruz"
 
Başbakan Erdoğan, Gazeteci Enis Berberoğlu'nun Afyon'daki bir alkol yasağını hatırlatarak "Bunlar Türkiye'de niye yaşanıyor?" diye sorması üzerine Başbakan Erdoğan önce Kadıköy Belediyesi'yle ilgili bir örnek verdi. Kadıköy'de CHP belediyesinin bil saatleren sonra alkollü mekanları kapatma ve alkol satışlarını yasaklama kararı aldığını söyleyen Erdoğan, "Bana göre bu doğrudur. Ana medyada bu konuyla ilgili hiçbirşey konuşulmadı. Ama bunu AK Partili bir belediye yapmış olsaydı kıyamet kopardı" diye konuştu.
 
Daha sonra eline aldığı anayasa kitapçığından 58. maddeyi okuyan Başbakan Erdoğan, "Anayasanın 58. Maddesi; 'Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzer kötü alışkanlıklardan ve cehalettten korumak için gerekli tedbirleri alır' diyor. 'Alabilir' demiyor, bakın 'alır' diyor. Görev veriyor. Şimdi biz bunu devlet olarak yaptığımızda, hükümet olarak böyle bir adımı attığımızda buna ters yaklaşılıyor. Yani biz şuanda anayasanın amir hükmünü yerine getiriyoruz. Ve getiremediğim için de mahçubum milletime" şeklinde konuştu.
 
Kendisinin Yeşilay'ı desteklediğini belirten Erdoğan, "Biz alkolik bir nesil mi yetiştirceğiz, uyuşturucu kullanan tinerci bir nesil mi yetiştireceğiz yoksa bilimle başbaşa, hakikaten teknolojiyle iç içe, kitabı elinde tutan bir nesil ve ufku olan, geleceğe farklı bir şekilde bakan bir nesil mi yetiştireceğiz. Biz hangi tür bir gençlik istiyoruz? Sportmen, bilim, sanat bütün bunlarla uğraşan bir gençlik. Biz bunu istiyoruz. Alkolik bir gençlik istemiyoruz. Ve bu da anayasamızın amir hükmü. Yaptığımız iş bu" diye konuştu.
 
"Diyanet işleri başkanıma haksızlık yapılıyor"
 
Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in İzmir'e atadığı müftüyle ilgili olarak sarf ettiği sözlerini de değerlendirdi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e haksızlık yapıldığını, Görmez'in "İrfan sahibi bir ilim adamını buraya müftü olarak atıyoruz" dediğini söyleyen Erdoğan, "Buradan şu anlam çıkarılıyor; Yani izmir irfan sahibi değil ve buraya irfan sahibi bir insan geliyor. Yahu burada atadığı bir müftünün tanımını yapıyor" şeklinde konuştu. Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'na sahip çıkan Başbakan Erdoğan, "Buradan kalkıp birşeyler çıkarma gayreti çok yanlış. Burada bir nitelik ortaya konuluyor. Ben inanıyorum ki bu nitelikten dolayı izmirli kardeşlerim mutluluk duyacaktır" diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, İsrail'in özür dilemesiyle ilgili bir soru üzerine açıklamalarda bulundu. İsrail heyetinin tazminat konusunu görüşmek üzere 12 Nisan'da Türkiye'ye geleceğini kaydeden Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın başkanlığındaki heyetin İsrail tarafıyla görüşeceğini, İsrail tarafının ayrıca şehit aileleriyle de görüşebileceğini belirtti.
 
Kendisinin de Gazze'ye bir ziyaret yapacağını belirten Erdoğan, "Ziyaret tarihi netleşmedi, herhangi bir sıkıntıya vesile olmadan gidelim diyoruz" dedi. Erdoğan Gazze ziyareti öncesinde ise tazminat konusunun da çözülerek Filistin'e eli güçlü olarak gitmek istediğini anlattı.İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler